Tarihe Dokunan Gençler

Gençlere yönelik çalışmalar yürüten Lider Eğitim Derneği, yaz mevsiminde Anadolu’nun dört bir yanından gelen yüzlerce genci Çanakkale’de ağırlıyor. Düzenlenen “Tarihe Dokun” projesi kapsamında gençlere, atalarının Çanakkale’de yazdığı destana şahit olmalarına öncülük ediliyor.

Lider Eğitim Derneği, “Tarihe Dokun” projesi kapsamında Çanakkale’de yaz mevsiminde gençliği, tarihi görerek ve dokunarak yaşamaları için ecdadın birikimleriyle buluşturuyor.

Çanakkale yarımadası üzerinde bulunan kamp alanında Bungalov evlerde kalan gençlerin, şehitlik ziyaretleri ve seminerlerle milli bir şuur kazanmaları amaçlanıyor.

GENÇLER TARİHLE BULUŞUYOR10472688_680626748651554_3040221885758853674_n

“Tarihe Dokun” projesinin tanıtım metninde ise şu ifadeler yer alıyor:

“Medeniyetlerin kodları geleceğe bırakılan eserler­de gizlidir. Merhametin kuş yuvalarına, yardımsever­liğin sadaka taşlarına, toplumsal birlikteliğin Selatin Camilere, iyiliğin çeşmelere, temizliğin hamamlara, dayanışmanın vakıflara, irfanın tekkelere kodlandığı medeniyetimizin izleri keşfedilmeyi beklemektedir.

Bizde geleceğimizin sahibi gençlerimizin yetişirken ecdadının tarihe düştükleri izleri keşfetmeleri ve on­ların tecrübelerinin farkında olmaları gayesiyle tari­he dokunmak üzere yola çıkıyoruz.

“Tarihe Dokun” projesi, gençliği, tarihi görerek ve dokunarak yaşamaları için ecdadın birikimleriyle buluşturuyor.”

GEZEREK-GÖREREK MİLLİ BENLİĞİNİ İNŞA ET

10463922_678509155529980_4743880467949321105_nJaponya, Almanya, Fransa ve Rusya gibi dünyanın gelişmiş ülkeleri, düzenledikleri tarih kültürü gezileriyle yetişmekte olan genç kuşaklara; birinci ve ikinci dünya savaşının acı-tatlı hatıralarını aktararak yeni nesillerin millî benliklerini inşa etmelerini sağlıyor.

Bunun en güncel örneğini, 2014 yılında Çanakkale’de düzenlenen Şafak Âyini’ne Yeni Zelanda’dan ve Avustralya’dan gelen beş binden fazla turistin katılmasında gördük. Binlerce kilometre yol kat eden bu insanlar, Anzak Koyu’nda uyku tulumları içinde güneşin doğuşunu bekleyip yıllar önce bu topraklarda can veren işgalci atalarının hissiyatına ortak olmaya çalışıyorlar.

İstanbul; dünyanın en eski medeniyet merkezlerinden biri. Dünyanın en büyük iki devletine başkentlik yapmış, adeta bir açık hava müzesi.

Çanakkale ise bir dünya devletinin tarih sahnesinden çekilip yeni bir devletin tohumlarının vatan evlatlarının kanlarıyla atıldığı, var olma mücadelesinin destanlaştığı bir tarih sahnesi. Bu nedenle tarihî ve kültürel varlığımızı ülkemizin gençlerine en güzel şekilde aktarmaya ve anlatmaya çalışan Lider Eğitim Derneği geçmişle gelecek arasında bir köprü oluşturmaya çalışıyor.

Ayrıntılı Bilgi: www.tarihedokun.com

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle