REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN?

Hz. Peygamber’in doğum, hicret ve vefatının gerçekleştiği Rebiülevvel ayı ne zaman? Rebiülevvel ayı 2019 yılında hangi gün başlıyor? Kısaca Rebiülevvel ayı ne zaman ve fazileti...

2019 Rebiülevvel ayı 29 Ekim 2018 Salı günü başlıyor. Safer ayından sonra gelen Rebiülevvel, Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. Rebiülahir ise bir sonraki aydır.

REBİÜLEVVEL NE DEMEK?

Sözlükte “bahar, bahar yağmuru, bolluk ve bereket” gibi anlamlara gelen rebî‘ Arapça’da hem ay hem de mevsim adı olarak kullanılır. Buna göre, "Rebiülevvel" aynın kelime anlamı "evvelki bahar" şeklindedir.

Bir sonraki ayın isminin "Rebiülahir" (sonraki bahar) olduğu da dikkate alındığında, Rebiülevvel ayının kelime manası biraz daha iyi anlaşılacaktır.

REBİÜLEVVEL AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Rebiülevvel ayı müslüman alemi için çok önemli ve şerefli bir aydır. Çünkü Siyer kaynaklarına göre Rebiülevvel ayında iki cihan güneşi Peygamber Efendimiz (s.a.v) dünyaya teşrif etmiş (12 Rebiüevvel 571), gene bu ayda Mekke'den Medine hicret etmiş (12 Rebiüevvel 622) ve bu ayda vefat etmiştir (12 Rebiüllevvel 632).

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sallâllâhu aleyhi ve sellem) doğum gecesi Hicrî Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Bugün (Mevlid Kandili) olarak idrak edilir.

MEVLİD KANDİLİ VE REBÎÜLEVVEL AYININ FAZİLETİ

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

REBÎÜLEVVEL AYI NEDİR?

MEVLİD KANDİLİNDE YAPILACAK DUÂ VE İBADETLER

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle