Ramazan’da Sıvı Tüketimine Dikkat!

İftardan sonra ne içilmeli? İftar ve sahur arası ne kadar su içilmeli? Uzmanından Ramazan’da sıvı tüketimi tavsiyeleri.

Dr. Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan’da sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

İftar ve sahurda sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, şöyle devam etti:

“Birdenbire aşırı sıvı alımı, özellikle enerji yoğunluğu ve basit şeker içeriği yüksek şerbet, komposto, gazlı içecekler gibi bazı içeceklerin tüketimi, sindirim rahatsızlıkları ve kan şekerinin aniden yükselmesine neden olabilir. Oruç açılırken sade içme suyu, eğer başka içecekler de tüketmeyi planlıyor isek veya çok susamış isek, öncelikle sade içme suyu, ayran, cacık gibi süt ürünleri veya az şekerli limonata, komposto veya taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekleri tüketebiliriz.”

Beslenme uzmanı Pehlivan, gün boyunca sıvı tüketiminin olmamasının, dehidratasyona (vücut suyu noksanlığı) neden olabileceğini vurgulayarak, “Susama hissi duymasanız bile iftar ve sahur arasında en az 8-12 su bardağı kadar su içiniz. Suya ek olarak çay, kahve gibi kafein içeren içecekler yerine süt, ayran, kefir, sade soda, taze sıkılmış meyve-sebze suları, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edebilirsiniz. Sahur öğününden sonra da mutlaka su içilmeli.” diye konuştu.

Kaynak: AA

LİMONLU SU İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

LİMONLU SU İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle