ORUÇLUYU MUTLU EDEN BESİNLER

Özellikle yaz aylarında oruç tutarken besin seçiminize dikkat etmeniz gerekiyor.  Hem vücutta tokluk hissi veren hem de içerdikleri biyoaktif bileşenlerle oruç tutanları mutlu eden yedi besini sizler için derledik.

Gün boyu açlık ve susuzluk ardından yapılan iftar, ara öğün ile sahur düzeni aynen normal hayatta olduğu gibi organların birbirleri ile koordinasyonu sayesinde metabolizmada olumlu bir adaptasyon sağlar. Bu koordinasyonda mide en önemli değişikliği yaratır ve asit üretimini azaltarak uzun açlık sonrasında kısa sürede tok kalmaya yardımcı olur. Bu nedenle asit düzeyi azalmış mideyi hızlı ve fazla yemek ile bombardıman yapmamak gerekir.

Karaciğer iftar, ara ve sahurda tüketilen enerji rezervlerini gün boyunca kana şeker salarak dinç olmamızı sağlar. Safra kesesi safra asitlerini iftara kadar hazır bir şekilde bekletir ve yemek yeme ile salgılamaya başlar. Böylece sindirimin kolaylaşması sağlanır. Pankreas insülin üretimini kontrol altında tutar. Bu olumlu değişiklikleri bozmamak adına besin tercihlerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Yedi sihirli besin vücutta tokluk hissi yaratarak, sindirimi rahatlatarak, tatları sayesinde veya içindeki biyoaktif bileşenlerle mutluluğu sağlıyor.

1- KURU HURMA

Gün boyu kaybettiğiniz elektrolitleri yerine koyabilecek yüksek lifli ve doyurucu kuru meyve alternatifidir. Demir ve potasyumdan zengindir. Beta-karoten, lutein ve zeaksantin içerir. İftarı iki-üç adet kuru hurma ve bol su ile açın.

2- PAPATYA ÇAYI

Flavonoit içeren papatya çiçeği hafif yatıştırıcı ve kas gevşetici etkiye sahiptir. Ramazan boyunca kaliteli uyumanıza yardımcı olur. İçine limon dilimleri ekleyerek yatmadan önce büyük bir fincan için.

3- YUMURTA

Vücutta kullanılabilirliği yüksek olan yumurtanın en önemli özelliği beyinde tokluk merkezini uyaran nörotransmitterları uyarmasıdır. Uzun süren açlıkta bir-iki adet yumurtayı sahurda yemeye özen gösterin.

4- DONDURMA 

Hem karbonhidrat hem de protein içeriğiyle karaciğerde bizim dinç olmamızı sağlayacak enerjinin bir kısmının depolanmasında ideal tatlıdır.

5- YOĞURT

Yoğurt bağırsaklarda probiyotik etki yaratarak bağışıklığı arttırmakta, fermentasyona neden olan bakteriler sayesinde yararlı bakterilerin bağırsakta çoğalmasını sağlayarak kabızlık sorununu engellemektedir. İftar veya sahurda birer kase yoğurt ihmal etmeyin.

6- TAM BUĞDAY EKMEĞİ VE BULGUR

Bolca antioksidan içeren tam tahıllar gün boyunca kan şekerinin iftara kadar dengeli bir şekilde kalmasını destekler. Haftanın üç günü iftarda bulgur pilavını bir küçük tabak tüketmeli, tam buğday ekmeğinden ise her iftarda en az iki dilim yemelisiniz.

7- KURU ERİK

Kuru erik suda çözünmeyen diyet lifinden oldukça zengin besinlerden biridir. İçinde doğal sorbitol ve dihidrofenilsatin bulunur ve bağırsak hareketlerinin hızlanmasını destekler. Üç dört adet kuru eriği gün aşırı olacak şekilde sahur bitiminde bol su ile yiyin.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle