ÖDEM ARTIRAN 10 MÜTHİŞ ÖNERİ

Diyetisyen Şeyda Sular, diyet yapanların kabusu olan ödemi engellemenin püf noktalarını anlattı.

Vücut içindeki sıvının doku aralarında ve cilt altında birikmesiyle oluşan ödemden kurtulmak için işte size 10 önemli öneri.

ÖDEM ENGELLEYEN 10 ÖNERİ

Su tüketimi: Günde en az kg başına 30 ml su tüketimi ödemin 1 numaralı düşmanıdır. Günde yaklaşık olarak içeceğiniz 1.5-2 litre su vücudunuzda ödem oluşmasını engelleyecektir.

Tuz tüketimi: Günlük gereksinimden fazla alınan tuz size ödem olarak geri dönecektir. Dünya Sağlık Örgütü birçok hastalığı da tetikleyen tuz tüketimini günlük 5 gramın üstünde tutulmaması gerektiğini bildirmiştir.

Maydanoz: Maydanoz güçlü bir idrar söktürücüdür ve ödem problemlerinde sıklıkla kullanılır. Siz de sabah kahvaltınıza ya da salatalarınıza ilave edebilir ekstradan bitki çaylarınıza da bir tutam ekleyebilirsiniz.

Ananas: Hem lezzetli hem de ödem atmanızda yardımcı harika bir meyve. İster kendisini tüketin ister probiyotik yoğurdun üstüne dilimleyin ama ödem şikayetiniz varsa mutlaka tüketin.

Karbonhidrat tüketimi: Aşırı karbonhidrat tüketimi özellikle beyaz un, şekerlemeler ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar yerine tam buğday, kepek ve yulaf gibi glisemik indeksi düşük karbonhidratlar vücutta oluşan ödemi azaltacaktır.

Alkol tüketimi: Alkol tüketimi vücuttaki ödemi etkileyen en önemli unsurdur. Buna göre alkol tüketiminden uzak durarak çeşitli mevye suları ile ödemi minimuma indirebilirsiniz.

Fiziksel aktivite: Düzenli yapılan egzersiz vücuttaki sıvı dengesininde korunmasına ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Gün içinde yapıcağınız 30-45 dk tempolu yürüyüş ödem probleminizi azaltacaktır.

Kiraz sapı: Günlük hayatımızda çok fazla tükettiğimiz siyah çay ve kahve yerine bitki çaylarına yer vermeniz ödem probleminizi azaltacaktır. Özellikle iyi bir idrar söktürücü ve ödeme iyi gelen kiraz sapını tek başına ya da farklı bitki çaylarıyla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Muz: İçeriğinde yer alan potasyumla ödem atmaya yardımcı olan muza günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz.1 adet küçük boy muzu 1 porsiyon meyve yerine tüketebilirsiniz.Kadınlar için günde 2 porsiyon,erkekler için günde 3 porsiyon meyve vitamin ve mineral açısından tüketilmelidir.

Nar: Yüksek lif içeriğiyle bağırsakların çalışmasına yardımcı olan nar aynı zamanda ödem atmaya da yardımcıdır. Şeker içeriğinden dolayı miktarı abartmadan günlük beslenmenizde yer verebilir salatalarınıza az miktarda ekleyerek renklendirebilirsiniz.

Kaynak: Haber 7

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle