LEYLE-İ REGAİP NEDİR?

Regaip kandili, dini literatürümüzde “Üç Aylar” olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisidir.

Cenâb-ı Hak -celle celalühu- buyuruyor:

“(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.” (Fatiha, 5)

Buyrulur:

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Receb’in ilk cuma gecesi, Şaban’ın 10 beşinci gecesi, cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.”(Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)

Regaip kandili, dini literatürümüzde “Üç Aylar” olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisidir. Regaip, elde edilmesi arzu edilen değerler, ihsanı bol, arzu edilen büyük sevap anlamlarına gelir.

YAPILAN DUALARIN GERİ ÇEVRİLMEDİĞİ 5 GECE

Recep ayının ilk cuma gecesine “Leyle-i Regaip” denir. bu gece, Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği bir mübarek gecedir. Bazı gecelerde duaların reddedilmeyeceği buyrulur: “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Cuma geceleri, Receb’in ilk cuma gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleri.” (Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Regaip gecesi, mübarek bir gecedir. Zaten Regaip, nefis, arzu edilen, bahası ağır, ihsan ve lütfu bol anlamına gelen “Reğa-be”nin çoğuludur. Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur.

Kaynak: Dr. Kerim Buladı, Altınoluk Dergisi, Temmuz-2008

REGAİP GECESİ NEDİR? REGAİP KANDİLİ’NİN ÖNEMİ

REGAİP GECESİ YAPILACAK İBADETLER

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle