Köpeğin Ağzı Değdi Diye Deniz Kirlenmez

Mânevî değerlere saldıran, mukaddesâta, ulvî kıymetlere, peygamberlere ve Hak dostlarına dil uzatan kendini bilmezler, onların yücelik ve şerefine halel getiremezler.

Mevlânâ Hazretleri buyurur:

“Köpeklerin ağzı değdi diye deniz kirlenmez.”

Mânevî değerlere saldıran, mukaddesâta, ulvî kıymetlere, peygamberlere ve Hak dostlarına dil uzatan kendini bilmezler, onların yücelik ve şerefine halel getiremezler. Bu menfî tavırlarıyla ancak kendi rezillik ve alçaklıklarını artırmış, âhiretteki azaplarını çoğaltmış, yani Cehennem azâbını kendileri aleyhine daha da şiddetlendirmiş olurlar.

Ayrıca böyle durumlarda müʼminler, o zâlimlere karşı, Allah için buğzun tabiî bir gereği olan tavırları sergilemek mecbûriyetindedirler. Zira bu sûretle, İslâm şahsiyet ve vakarını korumak hususunda, gayret-i dîniyyelerinden imtihan edilmiş olurlar.

Îmânın kemâli de, lâyıkına muhabbet (yani Allâhʼı ve Oʼnun sevdiklerini sevmek) ve müstahakkına nefret (yani Allah ve Rasûl’ünün düşmanlarına buğzetmek)tir. Nitekim Tebbet sûresi, müstahakkına nefretin, yani Allâhʼın sevmediklerine buğzun, en müşahhas bir tâlim ve telkînidir.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Hz. Mevlana, Erkam Yayınları

KENDİ İÇİN İSTEDİĞİNİ BAŞKASI İÇİN DE İSTEME HADİSİ

KENDİ İÇİN İSTEDİĞİNİ BAŞKASI İÇİN DE İSTEME HADİSİ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle