KIŞ AYLARINDA DERİ SAĞLIĞINA DİKKAT EDİLMELİ

Prof. Dr. Kulaç, 'Kış aylarının gelişi ve havanın soğumasıyla ciltte kuruluk ve pul pul dökülmeler görülebildiği gibi, insanlardaki mevcut deri hastalıkları da artabilir' dedi.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kulaç, kış aylarının gelişi ve havanın soğumasıyla ciltte kuruluk ve pul pul dökülmeler görüldüğü gibi, insanlardaki mevcut deri hastalıklarının da artabileceğini belirtti.

Kulaç, yaptığı açıklamada, soğuk havanın en önemli etkilerinden birisinin de deri kuruluğu olduğunu aktararak, soğuk havada, ter ve deriden buharlaşmanın azalması gibi nedenlerle deride kuruma meydana geldiğini ifade etti.

Deri kuruluğunun, çocukluk dönemi başta olmak üzere egzama grubundaki hastalıklarda artma ve ciltte pul pul dökülmelere yol açtığına işaret eden Kulaç, cildi soğuktan korumak için fiziksel önlemlerin yanı sıra nemlendirici kullanmanın büyük önem taşıdığını vurguladı.

Kulaç, soğuk havalarda, "Atopik Dermatit" (bünyesel egzama) olanlar için özellikle nemlendiricinin önemine dikkati çekerek, tıbbi nemlendiricilerin kış döneminde daha fazla kullanılması ve güneşli havalarda kontrollü bir şekilde güneşten faydalanılmasını önerdiklerini kaydetti.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle