İSRAİL, MESCİD-İ AKSA'NIN ÇEVRESİNE 170 SİNAGOG YAPTI

Sadece Kudüs ve Mescid-i Aksa için faaliyet gösteren ilk dernek olan Mirasımız Derneği Başkanı Muhammet Demirci, İsrail'in, Mescid-i Aksa'nın çevresinde nüfus yoğunluğu olmadığı halde 170 tane sinagog inşa ettiğine dikkat çekti.

Muhammed Demirci, yaptığı basın toplantısında, 2014 yılında Mescid-i Aksa'ya yapılan baskı ve baskınların arttığını, tarihinde ilk defa Aksa'nın tamamen ibadete kapatıldığını belirtti.

Kudüs'te bulunan 140 adet caminin onarımını gerçekleştirerek yıkılmaktan kurtulmasına vesile olduklarını söyleyen Demirci, İsrail'in, Aksa'nın çevresinde

2014 SALDIRILARIN ZİRVEYE ÇIKTIĞI YIL OLDU

Mescid-i Aksa’ya yapılan baskın ve saldırıların 2014 yılında ciddi bir artış gösterdiğinin altının çizen Demirci, tarihinde ilk kez 2014 yılında Mescid-i Aksa’nın tamamen ibadete kapatıldığını hatırlattı.

Özellikle Ramazan ayının Cuma günlerinde yaklaşık 500 bin kişinin aynı anda namaz kıldığı mescitte bu yıl artan baskılar nedeniyle Ramazan ayında sadece 30 bin kişinin ibadet edebildiğinin altı çizildi.

MESCİD-İ AKSA’YA HER GÜN 50 OTOBÜS SEFERİ

Beyarık seferleri ile her gün 50 otobüs seferi düzenleyen dernek, çevre şehirlerdeki Filistinlileri Mescid-i Aksa'ya taşıyor. Demirci, buraya giden Müslümanların, gün boyunca mescitte nöbet tuttuklarını ve İsrail baskınlarına karşı mescidi boş bırakmadıklarını söyledi.

MESCİD-İ AKSA’NIN ALTINDAKİ KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

KUDUS'TE TARIHI BINALARI YIKILIYOR

Mescid-i Aksa’nın altında her gün kazı çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Muhammet Demirci, mescitte ve çevrede yaşayan Filistinlilerin evlerinde çatlaklar ve çöküntüler olduğuna ve İsrail’in bu evleri ‘çevreye karşı tehdit oluşturduğu’ gerekçesiyle boşaltarak Mescid-i Aksa’nın çevresinden Müslümanları uzaklaştırdığına vurgu yaptı.

İSRAİL ONARILMAYAN CAMİLERE EL KOYUYOR

İsrail’in Mescid-i Aksa çevresinde 170 yeni sinagog inşa ettiğini aktaran Muhammet Demirci, böyle bir ihtiyaç olmadığı halde bu inşaatların sürdüğünü vurguladı. Mirasımız Derneğinin bugüne dek 140 adet tarihi camiyi onardığını belirten Demirci, onarılmayan camilere İsrail’in ‘yıkılma tehlikesine karşı’ el koyduğunu kaydetti.

Mirasımız Derneği olarak 2014 yılı Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da 100 bin kişiye iftar verildiğini belirten Muhammet Demirci, Kudüs’te yaşan Filistinli halkın yüzde 70’ten fazlasının fakirlikle mücadele ettiğine dikkat çekti.

Kaynak: Yeni Şafak

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle