İNTERNETTE SAKIN BU ŞİFREYİ KULLANMAYIN!

Bilgisayar korsanlarının internet kullanıcılarının hesaplarını ele geçirmek için en çok 19'la başlayan şifreleri denediği bildirildi.

İnternet kullanıcılarının hesaplarını ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanlarının en çok 19'la başlayan şifreleri "kırmayı" denediği bildirildi.

Ordu Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mustafa Cantürk,  Türkiye'de internet kullanımıyla sosyal medya kullanıcısı sayısının arttığını, dolandırıcılık suçlarının da buna paralel hızla çoğaldığını söyledi.

Özellikle Facebook ve Twitter için kullanılan  şifrelerde bilinebilecek basit şifre kullanılmasından uzak durulması gerektiğini ifade eden Cantürk, son dönemde dolandırıcıların yeni mekânının sosyal medya olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

"Kötü niyetli insanların tuzağına düşmemek için şifrelerimizi belirlerken bir büyük ve bir küçük harf olması şartıyla en az 8 karakterden oluşmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle internet kullanıcıları 19'la başlayan şifre tercih etmemeli. Bunlar sürekli bilgisayar korsanları deneniyor. Bilgisayar korsanları bu şifreleri çok kolay kırıyor. Bu da mağdur sayısının artmasına neden oluyor."

"MAĞDUR SAYISI ARTIYOR" 

İnsanların hayatlarından artık interneti çıkaramayacağını ancak bu konuda önlemlerini kendilerinin alması gerektiği vurgulayan Cantürk, şöyle konuştu:

"Sosyal medya bir avantaj olduğu gibi bir dezavantaja da dönüşebiliyor. Facebook ve Twitter hesabının çalınma vakaları her geçen gün artıyor.  Bunun sonucunda dolandırıcılık ve suistimaller de yeni mağdurlar oluşturuyor. Daha önce sosyal medyadan kontör istenmesi gibi durumlarla çok sık karşılaşmıştık ama artık direkt olarak sizin cep telefonu hattınızdan para topluyorlar. Son dönemde bu tür şikayetleri çok alıyoruz. Mağdur sayısı her geçen gün artıyor. Bu anlamda sosyal medya kullanıcıları daha da dikkat etmeli."

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle