HSBC MÜSLÜMAN MÜŞTERİLERİNİN HESAPLARINI KAPATTI

İngiltere'nin önde gelen bankalarından HSBC'nin ülkedeki bazı Müslüman müşterilerinin banka hesaplarını kapatma kararı başkent Londra'da protesto edildi.

Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi'nin yetkilileri tarafından düzenlenen eyleme katılan yerel halk, HBSC'nin Finsbury Park şubesinin önünde bir araya gelerek, "HSBC utan", "Bağış hesabımızı kapatma", "HSBC eşittir İslamofobi", "Hesabımızı neden kapattın?", "HSBC bize bir cevap ver" şeklinde slogan attı.

Gösteride Filistin bayrağı da açan protestocular, üzerinde "Dünya'nın ırkçı bankası: HSBC", "HSBC'de müşteri değeri sıfır", "HSBC eşittir risk", "HSBC İngiliz Müslümanların hesaplarına 'hayır' diyen bir banka" yazılı çeşitli dövizler taşıdı.

Geçen ay Finsbury Park Cami'sine ait iki banka hesabının HSBC tarafından "müşteri risk durumu" gerekçe gösterilerek kapatıldığını ifade edilmiş, bankanın ayrıca bazı Müslüman müşterilerinin ve İslami kuruluşların hesaplarını kapatma kararı aldığı yönünde haberler tartışmalara sebep olmuştu.

"MÜSLÜMAN MÜŞTERİ RİSKLİ"

Finsbury Park mahallesini sınırlarında barındıran Islington North bölgesinin İşçi Partili milletvekili Jeremy Corbyn de, HSBC'nin kararını protesto etmek ve İngiliz Müslümanlara verdiği desteğini göstermek amacıyla protestoda yer aldı.

Corbyn, cami yetkililerinin kendisine gelerek, HSBC'nin hesap kapatma kararına ilişkin mektubu okuduğunda şaşkınlığını gizleyemediğini söyledi. Corbyn, şöyle konuştu:

"Finsbury Park Camisi, yerel toplumun kullandığı gayet iyi bir cami. Yıllardır da öyle. Ben caminin yetkilileriye sıkça görüşüyorum, halka açık toplantılara katılıyorum. Camiyle ilgili bir sorun yok, camiyi kullananlar gayet eli açık insanlar. HSBC'den gelen hesapları kapatma kararına ilişkin mektubun ne anlama geldiğini anlamadım ancak bankanın bu mantıksız ve öngörüsüz kararı camiye zarar veriyor. Bir cevap vermesi için bankaya bende yazdım."

Cami mütevellilerinden Halit Ömer de camiye ait iki banka hesabının HSBC tarafından "müşteri risk durumu" gerekçe gösterilerek kapatıldığını hatırlatarak, "Hesapları kapatırken bize herhangi bir gerekçe göstermediler. Gerekçeleri için bankaya yazdım. Ancak bize verdikleri cevapta, hesap kapatma kararlarının herhangi bir inanca dayandırılmadığı ifade edildi" dedi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle