HANGİ NAMAZIN KAZASI YOKTUR?

Kaza namazı nedir? Nasıl kılınır? Hangi namazın kazası yoktur? Hangi namazların kazası olmaz ve sebebi nedir?

Bir namazı vaktinde kılmaya eda, vaktinden sonra kılmaya kazâ denir.

Hz. Peygamber, uyuyakalma ve unutmayı bir mazeret kabul etmiş ve bu iki sebepten biriyle bir namazın vaktinde kılınamaması durumunda, hatırlanıldığı vakit kılınmasını söylemiştir. Hz. Peygamber'in bu husustaki ifadesi şöyledir: "Biriniz uyuyakalır veya unutur da bir namazı vaktinde kılamaz ise, hatırladığı vakit o namazı kılsın; o vakit, kaçırdığı namazın vaktidir" (Buhârî, “Mevâkýt”, 37; Müslim, “Mesâcid”, 314-316).

HANGİ NAMAZIN KAZASI YOKTUR?

Sadece belli bir vakte münhasıran kılınmış namazlar vardır. Bunların kazası yoktur.

Kazası olmayan namazlar:

  • Bayram namazı

  • Cuma namazı

  • Cenaze Namazı

  • Sünnet namazların vakti haricinde kazâları yoktur. (Sabah namazı sünneti hariç (Aşağıda açıklanmıştır.))

Vaktinde kılınmamış olan 5 vakit farz namazların kazâsı farzdır. Vitir namazının kazâsı ise vâcibdir. Sünnetlere gelince sadece sabah namazının sünneti vakti dışında kazâ edilebilir. Diğer sünnet namazların vakti haricinde kazâları yoktur. Sabahın sünnetinin kazâ edilebilmesi için de, farz ile sünnetin beraber kazâya kalmış olması ve hemen o sabah, kerâhet vaktinden sonra öğleye kadar sünnetin farzla birlikte kazâ edilmesi şarttır. Sabahın farzı kılınıp sünneti terkedilmişse, artık o sünnet kazâ edilmez. Sabahın kazâsı öğleden sonraya bırakıldığı takdirde de, sadece farz kazâ edilir, sünnet terkedilir.

Bayram namazı da kaza edilmeyen namazlardandır. Bayram namazının da vakti vardır. Güneş doğduktan 45 dakika sonra kılınır. Diyelim ki 45 dakika sonra kılmadınız, araya öğle vakti girdi ama bir aradayız, hadi cemaatle birlikte kılalım dediniz; olmaz. Bayram namazı vacip olmasına rağmen kaza edilemez.

Cuma namazını Hanefi mezhebinde en az 3, Şafi mezhebinde en az 40 kişiyle kılmak gerekir. İkinci vakti geldi, 3 kişi de biraraya geldik, hadi cuma namazını kaza edelim diyemeyiz. Bu anlamda Cuma namazının kazası olmaz. Cumanın kazası öğle namazı olur, cuma namazı olmaz.

Cenaze namazınında kazası olmaz. Edası olur. Cenaze defin edildikten sonra dahi gıyabında namaz eda edilebilir fakat kaza olmaz.

KAZÂ NAMAZI NASIL KILINIR? - KAZA NAMAZI İLE İLGİLİ HERŞEY

KAZA NAMAZI NEDİR?

CUMA NAMAZI VE BAYRAM NAMAZINI KAZASI VAR MIDIR?

SÜNNET NAMAZLAR YERİNE KAZA NAMAZ KILINABİLİR Mİ?

BAYRAM NAMAZININ KAZASI VAR MIDIR?

SÜNNET YERİNE KAZA NAMAZI KILINABİLİR Mİ?

KAZA NAMAZLARI HANGİ VAKİTTE KILINABİLİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Ben kırk yaşındayım namaza yeni başladım geçmiş yılların kılamadıgım namazları nasıl telefi ederim

Yorum Ekle