FİTRE VE FİDYE NEDİR, NE ZAMAN VE KİMLERE VERİLİR?

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Fitre (Fıtır) sadakası ve fidye nedir, ne zaman, ne kadar ve kimlere verilir?” sorularını cevaplıyor.

İki türlü kavramımız var. Biri fidye, diğeri fıtre (fıtır).

Ramazan-ı Şerif ayına girdiği halde oruç tutma imkanına sahip değilse yaşlanmış, oruç tutacak gücü-takati kalmamışsa, müzmin bir hastalığı varsa, çok uzun süre aç kalamıyorsa ve iyileşme ümidi görünürde ortaya çıkmayan böyle kimseler oruç tutamadıkları günler için fidye verirler. Nedir bu fidye? Sabah-akşam bir fakiri doyurabilecek miktardır. Söz gelimi memleketimizde bir kimse sabah 10, akşam 10 liraya doyuyorsa bunun bedeli 20 TL’dir. Burada ölçü kendi hayatımızdaki yeme-içme biçimidir. Eğer bizim sabah kahvaltımız 20, akşam yemeğimiz 20 TL’lik bir yemek ise 40 TL vermek mecburiyetindeyiz. Diyanet’in ilan ettiği bunun asgari limitidir. Bu sene 23 TL olarak ilan edilmiş. 23 lira bir günlük fidye bedelidir.

Bu aynı zamanda da Ramazan-ı Şerif’e kazasız belasız kavuşup Ramazan’dan sonra bayrama kavuşmanın bir sadakası olarak fakir-fukaraya verdiğimiz fıtır sadakası ile aynıdır ki fıtır bayram demektir, oruç bozmak demektir. Fıtır Bayramı diyoruz. Ramazan Bayramı’na ulaşan bir kimsenin bir fıtır sadakası vermesi gerekir. Yani asgari 23 TL vermesi gerekir.

Not: Yazının devamını videodan takip edebilirsiniz...

FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?

ORUÇ FİDYESİ NEDİR, NE ZAMAN VE KİMLERE VERİLİR?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle