ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ NASIL YAPILMALI?

Çocuklarda en çok merak edilen konudur; tuvalet eğitimi. İdeal yaş nedir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Eğitimi reddeden çocuğa nasıl davranılmalı? Ödüllendirmek gerekir mi? İşte bütün cevaplar...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur Yılmaz ‘Çocuklarda Tuvalet Eğitimi’ ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıklıyor ve uyarıyor: “Tuvalet eğitiminde çocuğu her zaman özendirmek, cesaretlendirmek gerekir. Zorlama, ayıplama, cezalandırma gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Eğitim, ahlaki bir konuya dönüştürülmemelidir

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİNE 2 YAŞINDA BAŞLANMALI

Çocuklarda en önemli konuların başında gelen tuvalet eğitiminde ideal yaş ve doğru eğitim önemlidir. Çocuklarda tuvalet eğitimi için 2 yaş ve sonrasının daha uygun olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur Yılmaz: “Çocuğun kas gelişimi büyük oranda 2- 2.5 yaş arası tamamlanır. Nadiren 18. aydan sonra bu kontrolü kazanan çocuklar da vardır. Bunun yanında tuvalet eğitiminde çocuğun kendini hazır hissetmesi de çok önemlidir. Bu yüzden tuvalet eğitimi 3 yaşına kadar uzayabilir.” 

Uzman Dr. Yılmaz, tuvalet eğitiminde çocuğu her zaman özendirmek, cesaretlendirmek gerekir diyor ve ekliyor: “Zorlama, ayıplama, cezalandırma gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Eğitim ahlaki bir konuya dönüştürülmemelidir. Sabırlı olunmalı, çocuğun önünde bu konu tartışılmamalıdır. Tuvalet eğitiminde annenin kızına, babanın oğluna model olarak özendirmesi daha sağlıklıdır.”

TUVALET EĞİTİMİNİ REDDEDEN ÇOCUK!

Çocuk eğitimi reddediyorsa kesinlikle zorlanmamasını ifade eden Dr. Yılmaz: “2 yaşından erken başlanmışsa, hazır olmadığı düşünülerek eğitime bir süre ara verilmeli, sonrasında tekrar denenmelidir. Eğitime bir kez başlandı ve çocuk tepki göstermediyse, sabırlı ve kararlı olunmalı, idrar kontrolü kazanıldıktan sonra tekrar beze dönülmemelidir. Eğitim 4 yaş ve sonrasına bırakılmamalıdır.”

İKİZ ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

İkiz çocuklar tuvalet eğitim süresince kesinlikle birbiriyle kıyaslanmamalı. Yılmaz’a göre: “İkizleri kıyaslamak güven eksikliğine yol açabilir, ikisinin de kendisini hazır hissettiği dönem farklı olabilir. Öncelikle kendini hazır hissedenden başlanmalıdır, diğeri zaten onu taklit ederek alışkanlığı daha kolay kazanacaktır. Tuvalet eğitiminde çocuğun her başarısı övgü dolu bir söz, gülümseme, sarılma veya küçük bir hediyeyle ödüllendirilmelidir.”

GECE TUVALET EĞİTİMİ

Gece idrar kontrolü gündüze göre daha geç kazanılabilir diyen Dr. Öznur Yılmaz: “Bununla beraber gündüz idrar kontrolü başladıysa, yatmadan 1 saat öncesinden sıvı gıdalar kesilmeliuykudan evvel mesane boşaltılmalı, gece yatarken de bezi çıkarılmalıdır. Gündüz idrar kontrolünü başarmış bir çocuğu gece bezlemek tutarsız bir davranış olur ve başarıyı geciktirebilir. Uykusu ağır olan çocuklarda gece idrar kontrolünde zorluklar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda anne babanın gece idrar kontrolünü ne zaman kazandığı, ailede gece idrar kaçırma sorunu olup olmadığı sorgulanmalıdır.”

TUVALET SONRASI TEMİZLİK

Tuvalet eğitiminde en önemli noktalardan biri de tuvalet sonrası temizliktir. Kızlarda idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için temizliğin önden arkaya doğru yapılması öğretilmelidir. Tuvaletten çıkmadan önce sifonu çekme ve el yıkama alışkanlığının kazandırılması gerekir.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • Merhaba hocam benim 4 yasinda bir kızım var tuvalet eğitiminde çok zorlanıyorum büyük tuvaletini yapmaya korkuyor üstüne yaptığı zamanlar hiç rahatsız olmuyor ve söylemiyor beni biraz aydinlatabilirmisiniz bu konuda ne yapabilirim.

Yorum Ekle