Ahmed El Bedevi Hazretlerinin Okuduğu Salavat

Seyyid Ahmed El-Bedevi Hazretleri’nin okuduğu rivayet edilen salavatın Arapçası ve anlamı...

Tasavvuf ehli onu Abdülkādir-i Geylânî, Ahmed er-Rifâî ve İbrâhim ed-Desûkī ile birlikte “aktâb-ı erbaa”dan biri olarak kabul eder. Bedevî Mısır halkı tarafından aynı zamanda büyük bir kahraman ve kurtarıcı olarak tanınmış, hıristiyanların elinden müslümanları kurtardığına inanıldığı için “mücîbü’l-üsârâ min bilâdi’n-nasârâ” lakabını almıştır.

Seyyid Ahmed El-Bedevi Hazretleri’nin okuduğu rivayet edilen salavat:

Arapçası:

اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلٰى سَيِّدِنَا وَمَوْلاَنَا مُحَمَّدٍ شَجَرَةِ الْأَصْلِ النُّورَانِيَّةِ وَلَمْعَةِ الْقَبْضَةِ الرَّحْمَانِيَّةِ وَأَفْضَلِ الْخَلِيقَةِ الْإِنْسَانِيَّةِ وَأَشْرَفِ الصُّوَرِ الْجِسْمَانِيَّةِ وَمَعْدِنِ الْأَسِرَارِ الرَّبَّانِيَّةِ وَخَزَائِنِ الْعُلُومِ الْإِصْطِفَائِيَّةِ، صَاحِبِ الْقَبْضَةِ الْأَصْلِيَّةِ وَالْبَهْجَةِ السَّنِيَّةِ وَالرُّتْبَةِ الْعَلِيَّةِ مَنْ إِنْدَرَجَ النَّبِيُّونَ تَحْتَ لِوائِهِ فَهُمْ مِنْهُ وَإِلَيْهِ وَصَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلَيْهِ وَعَلٰى آلِهِ وَأَصْحَابِهِ عَدَدَ مَاخَلَقْتَ وَرَزَقْتَ وَأَمَتَّ وَأَحْيَيَتَ إِلَى يَوْمِ تَبْعَثُ مَنْ أَفْنَيْتَ وَسَلِّمْ تَسْلِيمَاً كَثِيراً وَالْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Anlamı:

"Allah’ım! Efendimiz ve Mevlâmız olan Muhammed’e, salât, selâm ve bereketler ihsân eyle. Ki o nûrânî aslın şeceresi, Rahmânî kabzanın lem’ası, insânî yaratılışın en üstünü, cismânî suretlerin en şereflisi, Rabbânî sırların kaynağı, seçilmiş ililerin hazînesi, aslî kabzanın sâhibi, en yüksek güzelliğin ve sürurun sahibi, Efendimizden olan ve ona müntesib nebîlerin kendi sancağı altında toplandığı en yüce rütbenin sahibidir. Allah’ım! ona, âline ve ashâbına yarattıklarının, rızık verdiklerinin, öldürdüklerinin ve fâni olanlara tekrar diriliş gününde hayat verdiklerinin sayısınca, salât, selâm ve bereketler ihsân eyle. Onlara çok selâm olsun. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’adır."

KURÂN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE GEÇEN DUALAR

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Şanı yüce olsun insaallah efendimizin...

Yorum Ekle