2018 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı fıtır sadakası miktarını tesbit etti.

Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yıl ki fıtır sadakası (fitre) miktarını 19 lira olarak belirledi. Fiyat hesaplanırken, fıtır sadakasının Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alındı.

EN DÜŞÜK FİTRE BEDELİ KİŞİ BAŞI 19 TL

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı fıtır sadakası (fitre) miktarını mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2018 yılı Ramazan ayın başlangıcından 2019 yılı Ramazan ayı başlangıcına kadar olan sürede 19 lira olarak belirledi.

Belirlenen bu miktarın, “asgari miktar” olduğu, fıtır sadakasında verilecek miktar konusunda bir üst sınır bulunmadığı ifade edildi. Bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir miktar vermesi olduğu aktarılan açıklamada, söz konusu miktarın, gıda yardımı veya nakdi olarak da ödenebileceğine dikkati çekildi.

Fıtır sadakası, Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir.

FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?

ORUÇ FİDYESİ NEDİR, NE ZAMAN VE KİMLERE VERİLİR?

ZEKÂT NEDİR, KİMLERE VERİLİR VE NASIL HESAPLANIR?

İNFAK NEDİR?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • Selamın aleyküm fıtır sadakası vericem eşim ile beraber 2 kişiyiz eşim bana nasıl vekil tayin edecek.

Yorum Ekle