UNUTULAN İSİMLER

0

Türkiye’de, son dönemde çocuklara verilen isimlerde yaşanan büyük değişimle birlikte cumhuriyetin ilk yıllarında revaçta olan bazı adlar daha az kullanılmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerinden derlediği bilgilere göre, çocuklara verilen isimlerde büyük değişim yaşanıyor.

Güncel verilere göre Türkiye’de kadınlarda en çok Fatma, erkeklerde ise Mehmet ismi bulunuyor. Bunları sırasıyla kadınlarda Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep, erkeklerde de Mustafa, Ahmet, Ali ve Hüseyin takip ediyor. Ancak, son yıllarda bu isimlerin kullanım oranında ciddi düşüş dikkat çekiyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarında kadınlarda revaçta olan Hayriye, Cemile, Şerife, Hanife, Döndü, Keziban gibi isimlerin yerine günümüzde Hiranur, Miray, Nehir, Defne, Öykü gibi isimler tercih ediliyor. Erkek isimlerinde de Osman, Salih, Kemal, Ramazan gibi isimlerin yerine Berat, Miraç, Ayaz, Çınar gibi isimler kullanılıyor.

UNUTULAN İSİMLER

Cumhuriyetin ilk yıllarında en çok kullanılan isimlerden bazıları hiç tercih edilmiyor. 1923-1930 arasında kadınlarda en çok kullanılan isimler listesinde yer alan Naciye, Nuriye, Zekiye, Makbule, Nazmiye, Hanım, Dudu, Huriye, Saniye, Feride, Hamide, Nazife, Münevver, Hafize; erkeklerde en çok kullanılan Kamil, Nuri, Kazım, Veli gibi isimler günümüzde en çok kullanılan 50 isim arasında yer almıyor.

2015’TE EN ÇOK KOYULAN İSİMLER

Geçen yıl kadınlarda en çok sırasıyla Elif, Zeynep, Hiranur, Miray, Zehra, Ecrin, Azra, Eylül, Defne, Nehir, Yağmur; erkeklerde Yusuf, Eymen, Mustafa, Ömer, Berat, Miraç, Ayaz, Ahmet, Mehmet ve Muhammed isimleri çocuklara verildi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
TEBBET SÛRESİ TEFSİRİ

https://youtu.be/Kkor6AJE9bw

Kapat