SURİYE’Yİ GELECEKTE NE BEKLİYOR?

0

Paris saldırısı sonrası Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olmak isteyen bölgesel ve küresel tüm çevreler, siyasi ve askeri atraksiyonlarla bölgedeki ağırlığını artırmaya çalışıyor.

Peki bu karmaşa içinde Suriye krizi, daha genel anlamda bölge nereye gidiyor sorusuna gelecek olursak, Paris saldırısı sonrası Suriye’de yeni bir döneme geçilebileceği yönünde bir beklenti oluşmuş durumda. Ama bu yeni dönemde bölgeyi ne bekliyor sorusu net değil.

Bir yandan diplomasi trafiği sürerken diğer taraftan Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olmak isteyen bölgesel ve küresel tüm çevreler, siyasi ve askeri atraksiyonlarla bölgedeki ağırlığını artırmaya çalışıyor.

Fransa Paris saldırısı sonrası savaş gemilerini bölgeye gönderirken Rusya’nın ardından Çin de savaş gemilerini Suriye’deki savaşın bir parçası olmak için Akdeniz’e göndermeye hazırlanıyor.

Son dönemde Rusya’nın hava desteği İran ve Hizbullah milisleriyle Türkmen bölgesi Türkmendağı’na yüklenmesinin ardında yatan neden de masada Esed’in elini dolayısıyla da kendi ellerini güçlendirmek.

Görünen o ki Suriye’nin bundan sonrası süreçte tek parça kalması artık pek mümkün gözükmüyor. Şimdiki mesele parçalara ayrılacak coğrafyada kimin nereyi ne ölçüde alacağı meselesidir.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 358. Sayı, Aralık 2015

Paylaş.

Yorumlar