SON 5 YILDA 20 BİN YAHUDİ İSRAİL’E GÖÇ ETTİ

0

Fransız Yahudisi 200 kişinin, Yahudi Ajansı ve Göçmen Bakanlığı tarafından özel bir uçak seferiyle İsrail’e taşındığı bildirildi. Fransa’dan son 5 yılda çoğu genç 20 bin Yahudi İsrail’e göç etti.

İsrail Yahudi Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Göçmen Bakanlığı’nın düzenlediği özel uçak seferiyle, 100’ü çocuk 200 Musevinin Fransa’dan İsrail’e getirildiği belirtildi.

İSRAİL’E DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ GÖÇ DALGASI

Açıklamada sözlerine yer verilen İsrail Göçmen Bakanı Ze’ev Elkin, “Fransa’dan 200 göçmeni taşıyan bu uçak yaz boyu göçmen taşıyacak uçaklardan sadece biri ” ifadesini kullandı.

Açıklamaya göre, son iki yılda Fransalı Yahudi göçmen sayısında artış olduğunu dolayısıyla bakanlık ve hükümet olarak yeni göçmenler için teşvik ve göç şartlarının iyileştirilmesi amacıyla çalıştıklarını ifade eden Elkin, “Bu yıl dünyanın farklı ülkelerinden 30-35 bin arasında göçmen almayı hedefliyoruz ki bu da son 10 yılın en yüksek rakamı olacak” dedi.

Dünya’nın farklı bölgelerinde yaşayan Yahudileri İsrail’e göç etmeye teşvik eden Yahudi Ajansı’nın Başkanı Natan Şaranski de basına yaptığı açıklamada, tam adı “İsrail için Yahudi Ajansı” olan kurumun son iki yılda gelen talep üzerine Avrupa’daki faaliyetlerini arttırdığını dile getirerek “Avrupa’dan daha önce görülmemiş bir göç dalgasına şahitlik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AMAÇ YAHUDİLERİN İSRAİL’E GÖÇ ORANINI ARTTIRMAK

“Son 5 yılda Fransa’dan çoğu gençlerden oluşan 20 bin Yahudi’nin İsrail’e göç ettiği bunların 7 bin 500’ünün 2014, 4 bin 260’ının ise bu yıl içinde geldiği” kaydedilen açıklamada, Fransa’dan gelen Yahudilerin en çok kuzeydeki sahil kenti Netanya, Tel Aviv, Kudüs, Aşdot ve Ranana kentlerine yerleştiği aktarıldı

Daha önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Avrupa ülkelerinde antisemitizmle karşı karşıya kalan Yahudilerin İsrail’e göç oranını artırmak amacıyla yeni proje hazırlandığı belirtilmişti.

Geçen Pazar günü ise İsrail hükümetinin yaptığı toplantıda Başbakan ve Göçmen Bakanı tarafından 46 milyon dolarlık teşvik projesinin Bakanlar Kuruluna sunulduğu kaydedilmişti.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
DİZ AĞRISIYLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 7 YANLIŞ

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Kaya, menisküs hakkında doğru bilinen yanlışlara açıklık getirdi. Diz ağrısı hayatı kabusa çeviren...

Kapat