PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN CAHİLİYE DÖNEMİ’NDE KATILDIĞI TEK CEMİYET

0

Hılfü’l-Fudûl, bazı Kureyş kabilelerinin, Mekke’de haksızlığa uğrayan insanlara yardım etmek amacıyla kurdukları Peygamber Efendimiz’in de katıldığı cemiyettir.

Resûlullah’ın -sallâllâhu aleyhi ve sellem- câhiliye devrinde tasvib edip katıldığı tek cemiyet, “Hılfü’l-Fudûl”dür. Çünkü bu bir adâlet cemiyeti idi. Zulüm ve haksızlığa mânî olmak, yolda kalmışa ve muhtâca yardım etmek için tesis edilmişti. İlk defâ, zor durumda kalan ve alacağını tahsil edemeyen yabancı bir tüccarın hakkını savunmak maksadıyla kurulmuş ve bu minvâl üzere hizmetine devâm etmişti.

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu cemiyet hakkında nübüvvetten sonra şöyle buyurdular:

“Abdullah bin Cüd’ân’ın evinde amcalarımla birlikte, Hılfü’l-Fudûl’de hazır bulun­dum. O meclisten o kadar memnun oldum ki, ona karşılık bana kızıl develer (yâni en kıymetli dünyâ metâı) verilse, o kadar sevinmezdim. O anlaşmaya şimdi de çağrılsam, yine icâbet ede­rim.” (İbn-i Kesîr, el-Bidâye, II, 295; Ahmed, I, 190, 193)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 2, Erkam Yayınları

İNSANLARA YARDIMCI OLMANIN MÜKAFATI

İNSANLARA YARDIMCI OLMANIN MÜKAFATI

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
ÖLÜ KALPLERİ DİRİLTEN SÖZLER

İnsan özünü geliştiren ve mânevî yolculuğu kolaylaştıran pozitif enerji kaynağı hikmetli kelamlardır. İlâhî mesajlar ve hikmet ehlinin dilinden dökülen inci...

Kapat