KARADENİZ’İN MUHTEŞEM CAMİLERİ

0

Karadeniz’de yöresel mimariye uygun olarak Osmanlı döneminde inşa edilen ahşap camiler, mimari yapısı ve kök boyalarla yapılan süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

Haber: Murat Karadeniz

Karadenizin muheşem güzelliklere sahip yeşilliklerinin ortasında inşa edilen ahşap camiler göz kamaştırıyor. Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve 1841 yılında yapılan Taşören Merkez Camisi, yörenin en eski ahşap camilerinin başında geliyor.

tasoren-merkez-camii
Yine Çaykara’da 1845 yılında yapılan Hacı Ömer Camisi ile 1861’de inşa edilen Taşkıran Köyü Camisi ve Dernekpazarı ilçesine bağlı Kondu köyündeki Ahşap Camiî de yıllara meydan okuyor.

TAVAN SÜSLEMELERİ

Karadeniz’in yöresel mimarisinde camilerin ahşaptan yapılmasındaki en önemli husus, bölgenin orman bakımından zengin olması. Dikdörtgen ya da kare olarak yapılan ve düzgün kesme taşlarla temeli çıkılan camilerde, daha sonra dayanıklılığı ile bilinen kestane, meşe ve karaağaç kullanıldığı görülüyor. Minber ve mihraplarının genellikle ceviz ve incir ağacından yapıldığı asırlık camilerin kapı işlemelerinde ise ahşap oyma sanatının zenginlikleri sergileniyor.

Vaiz kürsülerinin çeşitli geometrik ve bitki motifi şekilleriyle süslendiği camilerin bir diğer önemli özelliği ise neredeyse hepsinde son cemaat yerinin bulunması. Namazını kılan vatandaşlar son cemaat yerinde oturup sohbet edebilme imkanı buluyor. Camilerin kare ya da dikdörtgen olarak yapılan tavanları ise birbirinden farklı kök boyalarla yapılan süslemelerle ayrı bir güzellik yansıtıyor. Genellikle iki ya da daha fazla köyün birleştiği arazilerde yapılan bu camiler, böylelikle cuma ve bayram namazları gibi önemli günlerde de çok sayıda insanı bir araya getirebilme imkanı sunuyor.

İşte Karadeniz’den sizler için seçtiğimiz muhteşem camiler…

artvin-maral-camii

Artvin Maral Camisi

trabzon-simsirli-koyu-camisi

Trabzon Şimşirli Köyü Camisi

kastamonu-mahmutbey-camii

Kastamonu Mahmutbey Camisi

trabzon-cuma_camii

Trabzon Cuma Camisi

samsun-seyh-kudbettin-camii-2

Samsun Şeyh Kudbettin Camisi

rize-kibledagi-camii-1

Rize Kıbledağı Camisi

rize-cafer-pasa-camii

Rize Cafer Paşa Camisi

ordu-aziziye-yali-camisi

Ordu Aziziye (Yalı) Camisi

dağdelen camisi

Karabük Dağdelen Camisi

gogceli-civisiz-cami-samsun

Samsun Göğçeli Camisi

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
İSLAM’IN TERBİYE ETTİĞİ LİDER

İslâm’ın terbiye ettiği lider, “Hizmetkâr Lider”dir. Firavunlaşan ve ilahlaşan değil, kul olduğunun farkında olan ve ibâdullâhı hiçbir zaman istihkâr etmeyen...

Kapat