KAMUDA ARTIK “YERLİ KLAVYE” ZORUNLU OLACAK

0

Yeni yılda kamuda artık ‘Q’ klavye kullanılmayacak, bunun yerini Türkçe yazmaya daha uyumlu olan ve yeni standartları belirlenen ‘F’ klavye alacak.

2017’de kamu kuruluşlarında artık ‘F’ klavyeye geçilecek.

KAMU KURULUŞLARINDA F KLAVYE KULLANILACAK

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde F klavye ile ilgili genelge yayınlamıştı. F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Kelimelerin tamamı Türkçe olacak. Örneğin; klavye tuşları üzerinde önceden inceltme tuşları yoktu, onlar olacak. Euro, Dolar simgesi vardı, TL’nin yoktu onlar olacak. Hazırlıklar devam ediyor. Türkiye’de 2017’den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek.”

TÜRKÇE’NİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU TEHLİKELERE İŞARET ETTİ

Platformadaki konuşmasında Türkçe’nin “karşı karşıya olduğu tehlikelere” değinen Erdem, yabancı kelimelerin oldukları şekliyde Türkçe’ye girmesini eleştirdi. Konuşmasında İngilizceyle ilgili yorumlarda da bulunan Erdem, “Dünyada en sıkıntılı dillerin başında İngilizce geliyor. İngilizce ‘de yeni kelimeler üretilmekten çok bir takım kelimelerin baş harflerinin bir araya gelmesi ile yeni bir dil oluşuyor. Umuyorum, inanıyorum ki İngilizler de bundan rahatsızdır”diye konuştu.

TÜRKLER TÜRKÇE’Yİ DOĞRU KULLANAMIYORLAR 

Ana dili Türkçe olanların Türkçe’yi doğru kullanmaması sorununa da işaret eden Erdem, şunları söyledi: “Sosyal medyaya baktığımız zaman Türkçe dilden başka her şeye benziyor. Ne imla kurallarına dikkat ediliyor ne kelimeler usulüne uygun, düzgün bir şekilde yazılıyor. En büyük tehlikelerden bir tanesi de harflerin seslendirilmesi. Artık “f” ve “t” kalmadı. Bu harfler Türkçe yerine İngilizce seslendiriliyor. Siz isimlerinizin harflerini İngilizce seslendirin bakalım karşınıza ne çıkıyor? Buna benzer saymakla bitmeyecek sıkıntılar var. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntıların nasıl üzerinden geliyor ve gelmeye devam ediyorsak Türkçe de inşallah bu sıkıntıların üzerinden gelecektir.”

ÜNİVERSİTELER DEVLETİNİ BESLEMEK ZORUNDA

Toplantıya ev sahipliği yapan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın da “Aydın Düşünce Platformu’nun son toplantısını yapıyoruz. Aydın Düşünce Platformu’nda her ay bir veya iki güncel konuyu masaya yatırıyoruz. Siyaset bilimciler, alanında uzman arkadaşlarımız burada değerli kurucularla beraber konuyu masaya yatırıyorlar, değerlendiriyorlar. Bu değerlendirme sonucunda kısa ve özet halinde bir rapor ortaya çıkıyor. Bu raporları daha sonra konusuna göre devletin ilgili makamlarına gönderiyoruz. Üniversiteler bir bilgi birikimi ile bir beyin hazinesi. Dolayısıyla üniversiteler devletini beslemek zorundalar” diye konuştu.

Kaynak: Star Gazetesi
Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
HZ. ÖMER’İN (R.A.) DUÂLARI

Cesareti ve adâletiyle tanınan 2. İslâm Halifesi Hz. Ömer'den (r.a.) duâlar... Hz. Ömer (r.a.) halîfe olup minbere çıktığında ilk sözü...

Kapat