KALP DİLİYLE İÇ DÜNYAYA YOLCULUK

0

Hazreti İnsan, Sonsuz Kulluk, Fakr’a Övgü ve Aşk Mesleği kitaplarının yazarı Rabia C. Brodbeck, Ağla isimli yeni kitabında ‘kendi hayat hikayesini’ anlatıyor.

Ama bu maddi, kronolojik bir hayat hikayesinden ziyade, Brodbeck’in ‘manevi hayat yolculuğunu’ anlatan bir çalışma. Brodbeck kitabın sunuş kısmında bu manevi yolculuğu şu cümlelerle özetliyor:

“New York’taki Türk Mescidi’nde bir bardak ab-ı hayat içtim; İstanbul’a geldiğimde vahdet denizinde boğuldum. Boğan ne? Kaybolan ve yok olan ne? Sahte insan kimliğim yok olmuştu ve ben hakiki insan kimliğime kavuşmuştum…”

“Bu kitapta manevî yolculuğum esnasında edindiğim tecrübeleri okurlarımla paylaştım. Kendime baktım, kendime bir ayna tuttum, kendimi gözlemledim, kendimle yüzleştim.

 Ağla; beni, kalp diliyle iç dünyamda olup bitenleri, bu dünyada verdiğim mücadeleleri, yaşadığım endişeleri, üzüntüleri, sevinçleri, mutlulukları, ızdırapları, huzuru, yalnızlığı ve vuslatı anlatıyor.

Bu kitap “ben”im. Ben kendi “hikâyem”im, benim hikâyemi anlatıyor yazdıklarım. İnsanlar benim varlığımın aynasına bakıp da kendilerini görebilsinler diye onlar için açık bir kitap oldum. Bu yüzden giriş yok, başlangıç yok, son yok.

En büyük ilim kendini bilmektir. Kendini bilmek orjinal saf hale, gerçek insanlığa dönüşü sağlar. Kendini bilmek Rabbini bilmektir çünkü. Zaman Allah’ın Kendisiyle ünsiyet halinde sözleşme zamanı. Artık işitme zamanı. İlâhi ilhamları ve lütufları fark edebilme zamanı…”

Rabia Brodbeck sonradan buluştuğu İslam’ı dolu dolu yaşama gayretinde olan ve bunu tasavvuf pınarlarıyla besleyen bir derviş… Bu kutlu yolculuk boyunca yaşadıklarını yazılarıyla geniş bir kitleye ulaştırma gayreti bu kitabında da devam ediyor; “Günahlarına ağla! Ağlayamıyorsan niye ağlayamıyorum diye ağla…” diyerek yol gösteriyor.

İletişim: Sufi Kitap, Alayköşkü Cad. No: 5 Cağaloğlu, Fatih / İstanbul. Tel: 0212 511 24 24

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
HAKİKİ BALI NASIL ANLARIZ?

Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın "krem ya da tereyağı kıvamına" gelmesi, balın hakiki olduğunu gösteriyor. Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği...

Kapat