İSTANBUL’UN EN GÖZDE İMAM HATİP OKULU

0

İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi, Arapça Hazırlık ve Fen-Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencilerini geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Üsküdar Küçük Çamlıca’da bulunan imam hatip lisesi eğitimdeki önemli atılımlarıyla dikkat çekiyor.

Arapça Hazırlık ve Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olan kuruma özellikle Arapça hazırlık okumak isteyen öğrenciler yoğun başvuruda bulunuyor.

İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mücahit Kıbrıs, bu yıl da kontenjanlara yoğun talep olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“LGS tercihlerinde okulumuz %0,1 ila %0,5’lik dilim arasındaki öğrencilerden yoğun talep görüyor. Her geçen yıl tırmanışımızı devam ettiriyoruz. 5 yıllık Arapça Hazırlık bölümümüze ilaveten bu yıl 4 yıllık Fen ve Sosyal Bilimler bölümüz de açıldı. Arapça Hazırlığa 30, FSB bölümüne 60 öğrenci alacağız. Arapça hazırlık sınıfı çalışmaları kapsamında bu yıl Ürdün’e ilave olarak Sudan ve Moritanya gibi Arapçanın fasih konuşulduğu ülkelerle öğrenci değişim programları yapacağız. Özellikle Maarif Vakfı ile bu konuda işbirliği içerisindeyiz. Ayrıca İngilizce eğitimi için yurt içi ve yurt dışı dil kamları planlıyoruz. Üniversiteye hazırlık çalışmalarını ise erken sınıflardan itibaren başlatmış durumdayız. Amacımız değişen şartları iyi okuyabilecek, ülkenin maddi ve manevi kalkınmasını sağlayacak, çok yönlü gençler yetiştirebilmek. Bu minvalde LGS tercihleri yapacak öğrenciler için okulumuz önemli bir seçenek.”

Yaz kamplarıyla eğitime devam

Okul, uzun yaz tatilini en verimli şekilde değerlendirerek, öğrencilerine 30 günlük ‘Arapça kamp’ olanağı sunuyor. Öğleye kadar Arapça eğitimine devam edecek öğrenciler, kampın diğer zamanlarında Ürdün’den gelen Arap öğrencilerle çeşitli etkinliklere de katılacak.

Fen ve sosyal bilimler seminerleri

Okul, Türkiye’nin Fen ve Sosyal Bilimler müfredatını uygulayan en iyi eğitim kurumları arasında yer alıyor. Öğrencilerini fen bilimleri, eşit ağırlık ve sözel alanlarını kapsayan çok sayıda seminerle buluşturuyor.

Robot yarışmaları

İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi, geçtiğimiz yıl 12. Uluslararası MEB Robot Yarışması’na katıldı. Türkiye’nin en saygın üniversitelerinin de katıldığı yarışmaya, okuldan 7 öğrenci (Yumurta Toplama, İnsansı Robot, Tasarla Çalıştır) robotlarıyla dahil oldular.

Malta ve Ürdün’de dil kampı

Arapça ve İngilizce konusunda yurt içi ve yurt dışı dil kampları yapılıyor. Ara tatilde Malta’da gerçekleşen dil kampına öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterildi. Yaz tatili için Ürdün’de dil kampına katılan öğrencilere, geleceğe yönelik eğitimler veriliyor. Arapça eğitim konusunda aracı dilsiz bir eğitim yapılırken, pratiğe dönük bir eğitim önceleniyor.

Ürdün’ün tarihi güzelliklerine ziyaret

Ürdün’de dil kampına katılan İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, hem eğitimlerini başarıyla tamamlıyor hem de Ürdün’ün tarihi güzelliklerine şahit oluyor. Öğrenciler, Lut Gölü başta olmak üzere, Hicaz Demiryolu, Ram Vadisi ve Petra Antik Şehrini gezme imkanı buluyorlar.

İngilizce eğitimde üniversiteler ile işbirliği

İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi, İngilizce eğitimine yönelik Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü ile işbirliği yapılmıştı. Bu yıl işbirliğinin kapsamı genişletilerek, “Fen ve Sosyal Bilimler Programı, Hafızlık Programı ve Arapça Hazırlık Programımızın Danışma ve İstişare Kurulları” konusunda yeni protokol imzalandı. Aynı çerçevede bir protokol de İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile imzalanmıştır.

Hazırlık öğrencilerine temeli sağlam eğitim

Hazırlık sınıflarında 20 saat Arapça, 7 saat İngilizce, 4 saat K. Kerîm, 3’er saat Türkçe-Matematik, 2 saat Beden Eğitimi ve 1 saat rehberlik dersi gören öğrenciler, 20 saat olan Arapça ders saatini kurslar ve etkinliklerle beraber 30 saate kadar çıkarabiliyor. Ayrıca okulun ortaokul böümünde örgün eğitim ile birlikte hafızlık projesi yer alıyor. 2016-2017 öğretim döneminde alınan 63 öğrenci şu an hafızlık eğitimlerine devam ediyor. 2017-2018 dönemi için ise 90 öğrencinin hafızlık eğitimi için alımı yapıldı.

Arapça Hazırlık okumak isteyen gençler, özellikle İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni tercih ediyor. İngilizce eğitiminde ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile işbirliği yapılıyor.

Öğrencilerine geniş imkanlar sunuyor

400 kişilik konferans salonu, 1000 kişilik mescidi, 100 kişilik sinema salonu, açık ve kapalı spor salonları, 4 laboratuvarı, 72 yataklı pansiyonu ile Türkiye’ni önde gelen okullarından biri olmayı amaçlayan İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi, Küçük Çamlıca’da rahatlıkla ulaşım sağlanabilecek bir lokasyonda bulunuyor.

Sanat ve spor eğitimin olmazsa olmazı

Okçuluk çalışmalarına önem veren İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi, Albayrak Spor Kulübü ve Okçular vakfı ile işbirliği yapıyor. Ayrıca öğrencilerine ney, bağlama, hat, filografi gibi sanatsal çalışmalarla birlikte Safahat ve Necip Fazıl Kısakürek okumaları yaptıran öğretmenler, öğrencileri geleceğe hazırladıkları yolda spor ve sanata büyük önem veriyor.

20 MADDEDE OKULU TANIYALIM

1- İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi Üsküdar Küçük Çamlıca’da yer alıyor.

2- Nezih bir muhitte, güvenli ve huzurlu bir eğitim öğretim ortamı sunuyor.

3- 2016 yılında açılmasına rağmen hem Ortaokul hemde Lise başvurularında yoğun ilgi görüyor.

4- Nitelikli öğretmen kadrosu ile kaliteli bir akademik eğitim veriyor.

5- Okul mescidi, kütüphanesi, Dene Yap atölyesi, stüdyosu , dil laboratuvarları ve spor alanları ile göz dolduruyor.

6- Arapça hazırlık sınıfında Arap öğretmenler görev alıyor.

7- Öğrenciler yoğun bir Arapça eğitim programının ardından pratik için Ürdün’e gönderiliyor.

8- Yurt içinde yüzde yüz Arapça eğitim içeriğine sahip dil kampları yapılıyor.

9- Akademik ve İngilizce eğitimi için FSM Vakıf Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi ile protokol imzalandı.

10- 2016 ara tatilinde öğrenciler Dil eğitimi için Malta’ya gönderildi.

11- T3 vakfı ile yapılan protokol kapsamında Dene Yap Atölyesi öğrencilere yazılım, donanım ve robotik alanında eğitim vererek yarışmalara hazırlıyor.

12- Okulda Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi müfredatı uygulanıyor.

13- Öğrencilerin akademik gelişimleri yakından takip ediliyor.

14- Üniversiteye hazırlık çalışmaları erken sınıflardan itibaren başlıyor.

15- Üsküdar Belediyesi ile işbirliği içerisinde Sanat Okulda projesi uygulanmaktadır.

16- Hat, kaligrafi, gitar, ney ,fotoğrafçılık , fotoşop, bağlama kursları yapılıyor.

17- Güreş, karate, okçuluk,masa tenisi, atletizm, futbol , basketbol gibi spor branşlarında öğrenciler müsabakalara hazırlanıyor.

18- Öğrencilerin akademik ve sosyal eğilimlerine göre mesleki rehberlik yapılmakta ve kariyer planı oluşturuluyor.

19- Öğrenciler bilimsel çalışma ve projelere yönlendiriliyor.

20- Öğrenciler İslami ilimlerin ve İmam hatip atmosferinin sunduğu imkanlarla geleceğe çok yönlü bir şekilde hazırlanıyor.

Bilgi için: itosehitragipalibilgenaihl.meb.k12.tr

Paylaş.

Yorumlar