İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA’DA CEMAATE SALDIRDI

0

İsrail polisi, cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa’ya çıkan yollarda cemaate müdahale etti. Mescid-i Aksa’ya çıkan yollarda ve Kudüs’ün farklı noktalarında gerçekleşen müdahalelerin ardından sokaklar bir anda savaş alanına döndü. Olaylarda üç kişinin öldüğü, çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

İsrail polisinin plastik mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi sonucu onlarca kişi yaralandı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te polisin cemaate müdahale ettiği yerlerin başında Selahaddin Caddesi, Vadi el-Coz, Ras el-Amud ile Mescid-i Aksa’nın Aslanlı (Esbat) ve Meclis kapıları geliyor.

Şehrin sokaklarında yoğun ambulans ve çatışma sesleri yükselmeye devam ediyor.

Filistinli gençler de İsrail polisinin müdahalesine taşlarla karşılık vermeye çalışıyor. Filistin Kızılayı onlarca yaralı olduğunu ve yaralılara müdahalenin sürdüğünü açıkladı.

İsrail polis sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Selahaddin Caddesi ve Ras el-Amud’da “taş atan Filistinlilere” müdahale edildiği belirtildi.

Kudüs’ün üzerinde polis helikopterleri sürekli uçmaya devam ediyor.

BATI ŞERİA’DA 39 KİŞİ BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Mescid-i Aksa’nın kapısına kurulan metal arama dedektörlerini protesto amacıyla Batı Şeria’da düzenlenen yürüyüşlere İsrail askerleri müdahale etti.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Beytüllahim kentinin kuzey girişinde ve işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktasında eylem yapan Filistinlilere, göz yaşartıcı gazla müdahale edildi.

MESCİ-İ AKSA MÜSLÜMANLARIN ELİNDEN ALINABİLİR

Filistinli 39 eylemcinin atılan gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği ifade edilen açıklamada, İsrail askerlerinin kullandığı gaz bombası kapsülünün bir gencin doğrudan başına isabet ettiği aktarıldı.

İsrail, Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurduğu metal detektörler vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Harem-i Şerif’te egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal detektörlerin güvenlik gerekçesiyle değil, Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor. İsrail’in, Aksa’yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabul edilmesi halinde bunu daha ileri adımların takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa’nın zamansal ve mekansal olarak bölünüp Yahudilere tahsis edilmesinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyor.

GAZZE ŞERİDİ’NDEKİ GÖSTERİYE MÜDAHALE

İsrail askerleri, Gazze Şeridi’nde Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri protesto amacıyla düzenlenen gösteriye müdahale etti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail askerlerinin Gazze-İsrail sınırında düzenlenen Mescid-i Aksa eylemini göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttığını söyledi. Kudra, 6’sı sağlık personeli olmak üzere 26 Filistinlinin gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdiğini aktardı.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ALLAH’A EN GÜZEL TEŞEKKÜR

Her nimetin şükrü kendi cinsinden olur, denilmiştir. Bir âlimin ilmî mirasının devamı ona yapılacak en güzel teşekkürdür. Zira o, bu...

Kapat