HIRKA-İ ŞERİF CAMİÎ TARİHİ

0

Hırka-i Şerif Camiî ne zaman ve kim tarafından yapılmıştır? Hırka-i Şerif Camiî nerede? Hırka-i Şerif Camiî tarihi, özellikleri, hakkında bilgi…

Hırka-i Şerif, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hırkasının muhafaza edildiği İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan camidir.

HIRKA-İ ŞERİF CAMİÎ KİM TARAFINDAN YAPILDI?

İstanbul’un Fatih ilçesi Hırka-i Şerif semtinde bulunan cami, 1851 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırıldı. Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed’in (s.a.v) Veysel Karânî’ye (r.a.) hediye ettiği meşhur Hırka-i Şerif’in İstanbul halkı tarafından ziyaret edilmesi ve muhafaza edilmesi için yaptırılan camiye bu yüzden Hırka-i Şerif Camiî denildi.

HIRKA-İ ŞERİF NASIL ALINDI?

Üveys ailesi Sultan I. Ahmet’in fermanıyla 1611 tarihinde İstanbul’a geldi ve Fatih’in Yavuzselim semtine yerleşti.

Camide muhafaza edilen hırka, Karânî ailesinin temsilcisi Şükrullah Üveysî’den alındı. Çeşitli yerlerde muhafaza edilen Hırka-i Şerif, cami inşa edildikten sonra buraya konuldu.

HIRKA-İ ŞERİF MUHAFIZLARI

Cami, ilave binalarla zamanla küçük bir külliyeye dönüştü. Caminin yanına, hırkanın muhafazasını üstlenen Üveysî ailesinin en yaşlı ferdinin kalacağı bir meşruta (lojman) yaptırıldı. Hırka-i Şerif muhafızları için küçük bir kışla ve diğer vazifelilerin kalacağı odalar inşa edildi. Şimdi Hırka-i Şerif İlkokulu olarak kullanılan bina, o dönemden kalan kışla binasıdır.

Sekizgen olarak inşa edilen caminin tek şerefeli iki minaresi vardır. Sultan Abdülmecid’in bizzat kendi eliyle yazdığı hat levhaları da bu camide bulunmaktadır.

HIRKA-İ ŞERİF ZİYARET GÜNLERİ VE SAATLERİ

Ramazan ayının ilk cuma günü ziyarete açılan Hırka-i Şerif, Kadir Gecesi’nde teravih namazı sonrası saat 02:30’a kadar görülebilecek.

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan Hırka-i Şerif, hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilebilir.

HIRKA-İ ŞERİF CAMİÎ NEREDEDİR? – HARİTA

HIRKA-İ ŞERİF FOTOĞRAFLARI

Hırka-i Şerif

Hırka-i Şerif’te ağlayan ana

Hırka-i Şerif’te dua eden çocuk

Hırka-i Şerif Camisi, Fatih 1850’ler…

Hırka-i Şerif Camisi, 1847/51 yılları

Hırka-i Şerif Camisi’nin içi

Hırka-i Şerif Camisi

Hırka-i Şerif Camisi, 1930

İSTANBUL’DA GEZİLMESİ VE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Paylaş.

Yorumlar