‘ÇOCUKLARIMIN YÜRÜYÜP KONUŞMASI DÜNYAYA BEDEL’

0

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Konya’ya yerleşen Suriyeli ailenin 4 çocuğundan Emani ve Riham, metabolizma rahatsızlığına bağlı beyin fonksiyonu bozukluğu nedeniyle yürüyemiyor, konuşamıyor ve duyamıyor.

Konya’da yaşları 2 ve 6 arasında değişen Suriyeli 4 kardeş, yakalandıkları metabolizma rahatsızlığı nedeniyle yürüme, konuşma ve duyma yetisini kaybetme gibi sağlık sorunları yaşıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp 5 yıl önce Konya’ya yerleşen Suriyeli Emine (25) ve Hasan İyşe (28) çiftinin ilk çocukları Emani’de (6), bazı sağlık sorunları nedeniyle götürüldüğü hastanede metabolizma rahatsızlığı nedeniyle beyin fonksiyonu bozukluğu ortaya çıktı.

Genç çiftin daha sonra dünyaya gelen çocukları Riham (5), Ahmet (4) ve Muhammed’de (2) de aynı rahatsızlığın bulunduğu belirlendi.

Beyin fonksiyonu bozukluğu nedeniyle yürüyemeyen, konuşamayan ve duyamayan Emani ve Riham’ın durumuna üzülen, diğer çocuklarının da yürüyememesinden endişe eden aile, evlatlarının sağlık sorununa çözüm bulunmasını istiyor.

Doktorların ve yakınlarının desteğiyle yaşadıkları zor günleri atlatmaya çalışan anne Emine ve baba Hasan İyşe, evlatlarının her şeyiyle yakından ilgileniyor.

ÇOCUKLARIMIN YÜRÜYÜP KONUŞMASI DÜNYAYA BEDEL

Çocuklarıyla ilgilenebilmek için evden ayrılamayan inşaat işçisi baba, bir süredir işe gidemediği için aile zor günler yaşıyor.

Hasan İyşe, hastaneye ilk gittiklerinde çocuklarının hastalığın ciddi ve tedavisinin zor olduğu söylendiğinde çok üzüldüklerini söyledi.

Eşinin büyük fedakarlıkla çocuklarının her türlü ihtiyacını karşıladığını anlatan İyşe, şöyle devam etti:

“Hastanede ve evde büyük zorluklarla karşılaşıyoruz. Eşim bakımlarından dolayı evde çok yoruluyor. Arka arkaya dünyaya gelen 4 çocuğumun da aynı hastalığa yakalanması Allah’ın bize bir imtihanıdır. Dünyada ne mal ne makam isterim. Allah’tan bir dileğim var o da çocuklarımın sağlığına kavuşmasıdır. Tek isteğim onların yürüyebilmesi, konuşup duyabilmesi. Çocuklarımın yürüyüp konuşması dünyaya bedel.”

TEDAVİLERİ GENELLİKLE ZOR YA DA MÜMKÜN DEĞİL

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dursun Odabaş, metabolik hastalıklarda beynin genellikle fonksiyonlarının neredeyse tümünü yerine getiremediğini ifade etti.

Odabaş, “Metabolik hastalıkların tedavileri genellikle zor ya da mümkün değil. Bu tür hastalara özel beslenme, özel mamalar ve enzim tedavileri uygulanır. Bu çocukların rehabilite edilmesi, beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Buna da ne kadar erken başlanırsa fayda görme oranı o kadar iyi olur.” dedi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
OSMAN NÛRİ TOPBAŞ HOCAEFENDİ İLE EBEDİYET YOLCULUĞU KİTABI ÜZERİNE MÜLÂKAT

Ebediyet Yolculuğu” kitabı üzerine Osman Nûri TOPBAŞ Hocaefendi ile yapılan mülâkat ve verilen cevaplar... Osman Nûri TOPBAŞ Hocaefendi ile “Ebediyet...

Kapat