CAMİNİN KIBLESİNİ KİM BULACAK?

0

Trabzon’un Maçka ilçesindeki bir köyde yaklaşık bir yıl önce köylülerce yapılan caminin inşaatında acele edilince mihrap, minber ve vaaz kürsüsünün kıble yönü yanlış hesaplandı. Belediyelerin cami için yalnızca arsa verdiği, Diyanet’in ise cami açıldıktan sonra hoca atadığı caminin inşası vatandaşların insafına ve izanına bırakılıyor. Hal böyle olunca da ortaya fıkra gibi bir haber çıkıyor.

Maçka ilçesindeki Yukarıköy köyü Ermeni Düzü mevkisinde oturan vatandaşlar, evlerinin köydeki iki camiye uzak olması ve özellikle kötü hava koşullarında köyün camilerine gitmekte güçlük çekmeleri sebebiyle evlerinin yakınında cami yapmak istedi. Bunun için Samsun’un Bafra ilçesinde görev yapan ve yazları bu köye gelen bir imam ile beraberindeki köylüler, köyde oturan hayırsever Refik Yıldız’dan (85) cami yapımı için arazi bağışlamasını istedi.

Yıldız’ın da cami için arazi bağışlaması üzerine bir araya gelen köylüler, kendi aralarında ve hayırsever vatandaşlardan para toplayıp camiyi bir an önce tamamlamak için harekete geçti. Önce bir iş makinesi yardımıyla caminin yapılacağı alanı düzenleyip inşaata başlayan köylüler, inşaatın yapım sürecinde kıble yönünün tespiti için Maçka Müftülüğüne herhangi bir müracaatta bulunmadan geçen yıl caminin yapımını tamamladı.

Alt katında Kur’an kursu açılabilecek bir alan, üst katında ise kadınlar için ayrı bölüm de olan camiyi bitiren köylüler, inşaat aşamasında kıble yönünü tespit ettirmedikleri için caminin namazgahlarda kıble yönünü belirleyici mimari öğesi olan mihrabı ile imamın cuma ve bayram hutbesi okuduğu minberi ile vaaz kürsüsünü kıble yönünde inşa etmedi.

CAMIYI YIKIP TEKRAR YAPACAKLAR

Camide namaz kılmaya başlayan köylüler, bir süre sonra kıble yönünde namaz kılmadıklarını anladı. Bunun üzerine camideki bazı halıların yerini kıble yönünde değiştirip namaz kılmaya başlayan köylüler, şimdi caminin mihrap ve minberini yıkıp kıble yönünde yeniden yapmayı planlıyor. Köylülerin camide kıbleye dönerek namaz kılması sırasında mihrabın soluna dönerek namaz kılmaları ilginç görüntü ortaya çıkartıyor.

Hayırsever Refik Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evinin bulunduğu alanın köyün camisine uzak olduğunu ifade ederek, kötü hava koşullarında köyün camisine gitmekte güçlük çekmeleri sebebiyle evinin yakınında cami yapmak istediklerini söyledi.

KIBLEYE DÖNEREK NAMAZ KILMAKTA SAKINCA YOK

Maçka Müftüsü Hasan Değirmenci de Yukarıköy’deki yapının köylülerce yapıldığını ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı cami olmadığını söyledi.

Yapının mihrap ve minberinin kıble yönünde olmadığına işaret eden Değirmenci, “Bir dini mekanın cami olabilmesi için plan proje dahililinde yapılması ve kıble yönünün tespit edilmesi lazım. Köylüler camiyi yaparken bize danışmadılar, çağırsalardı proje ve kıble yönünün tespitinde kendilerine yardımcı olurduk. Kendi imkanları ile bir dini mekan yaptılar. Şu ana kadar imam ataması için de bize herhangi bir talepte bulunmadılar” diye konuştu.

Değirmenci, söz konusu yapıda kıble yönünde saf tutmak kaydıyla namaz kılınabileceğini anlatarak, “Bir ev düşünün mihrabı, minberi yok ama insanlar kıbleye dönerek namaz kılabiliyor. Bu köydeki mekanda da kıble yönüne dönerek namaz kılmakta sakınca yok” dedi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
“BÜYÜK KUDÜS SAVAŞI BAŞLAMIŞTIR!”

Filistin Yüksek İslami Heyet Başkanı ve eski Kudüs Müftüsü İkrime Sabri, “Kudüs'teki mevcut durum patlamaya davetiye çıkarıyor” uyarısında bulundu. Filistin...

Kapat