BAKKALINI KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

0

Hatay’ın Erzin ilçesinin Başlamışlı köyünde yaşayan Abdulkadir Doğan, bakkallıktan emekli olduktan sonra, kitap sevgisi dolayısıyla dükkanını kütüphâneye dönüştürdü.

Gününün tamamını kütüphânesinde geçiren 74 yaşındaki Doğan, 60 senedir okuduğu tüm kitap ve dergiler ile sahip olduğu plak, kasetleri dükkanında kurduğu kütüphânede muhafaza ettiğini söyledi.

Okumaya ortaokul senelerinde başladığını ve okuma sevgisini Türkçe öğretmenine borçlu olduğunu anlatan Doğan, “Okuduğum tüm kitaplar ve dergiler, satın aldığım ya da hediye gelen plak ve kasetler eve sığmaz oldu. Bakkal dükkanından emekli olunca bir süre daha dükkanımı işlettim. 6 sene evvel de bakkal dükkanımı kapatarak kütüphâneye dönüştürdüm” dedi.

“KİTAP EN İYİ DOSTUM”

Doğan, her gün işe geldiği gibi kütüphânesine geldiğini, burada kitap okuyarak ve müzik dinleyerek vakit geçirdiğini belirtti.

Kitap ve dergilerinin tamamını sınıflandırarak ve numaralandırarak kayıt defterini tuttuğunu aktaran Doğan, şöyle konuştu:

“Hayatım boyunca okuduğum hiçbir kitabı kaldırıp atmadım. Kütüphânemde bin 343 kitap bulunuyor. Kitaplarım genellikle din, tarih, edebiyat, kültür ve roman türünde. Arşivimde 357 dergi var. Bunlar, Diyanet İşleri Başkanlığının çıkardığı dergiler ile dini içerikli dergiler. Ayrıca müziğe de merakım var. Kütüphânemde halk ve sanat müziği ile mahalli sanatçılara ait 2 bin 500 kadar kaset ve plak var. Kendime burada bir dünya kurdum. Kitaplar en iyi dostum oldu. Bazen arkadaşlarım yanıma gelir, bazen de mahallenin çocukları gençleri gelir. Köye ilk defa yolu düşenler dükkan görünümlü kütüphâne görünce şaşırıyor. Köylüler ise bu duruma alıştı.”

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar