175 YILLIK CAMİ YENİDEN İNŞA EDİLDİ

0

Yangında tamamen yanan ve ahşap sanatı açısından yöresel mimarinin bir çok özelliğini bünyesinde barındırması sebebiyle nadide eserlerden olan tarihi cami, yeniden inşa edilerek ibadete açıldı.

Yangında kullanılamaz hale gelen ve ahşap sanatı açısından yöresel mimarinin bir çok özelliğini bünyesinde barındırması sebebiyle nadide eserlerden olan Trabzon‘un Çaykara ilçesindeki tarihi cami, aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek hizmete açıldı.

175 YILLIK CAMİ, 2010 YILINDA YANMIŞTI

Taşören Mahallesi’nde yer alan ve 1841-1844 yıllarında yapılan 175 yıllık 2 katlı Taşören Merkez Camisi, 2010 yılında henüz belirlenemeyen sebeple çıkan yangın ile kullanılamaz hale geldi.

Mimari özellikleri bakımından Karadeniz yöresinin bir çok özelliğini bünyesinde barındıran, alt katı taştan üst katı ise ahşaptan yapılan caminin restore edilmesi için Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğünce çalışma başlatıldı.

Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğünün Türkiye’de çok önemli işlere imza attığını, kendilerinin de kurumun Trabzon Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında, Genel Müdürlüğün perspektifi doğrultusunda vakıf ve kültür eserlerini bir bir hayata geçirip yeniden insanlarla buluşturduğunu dile getirdi.

“TAMAMEN YANMIŞ, KÜL OLMUŞ BİR CAMİYİ İHYÂ ETTİK”

Mazhar Yıldırımhan, bu çerçevede Çaykara ilçesinde yangın sonucu tamamen yanan bir camiyi restore ettiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu camiyi biz sıfırdan aslına uygun olarak yeniden inşa ettik. Fotoğraflardan, kamera çekimlerinden, köylülerin ellerinde ne malzeme varsa hepsini derleyip toparladık, bunlardan yola çıkarak projeler oluşturduk. Bu çok özgün ve çatılı bir cami. Yöresel mimarinin en güzel örneklerinden birisiydi. Minberi, mihrabı, kapısı çok özel işlemeli idi. Biz bu camiyi aslına uygun olarak A’dan Z’ye kadar bitirdik. Bundan dolayı da çok mutluyuz. Çünkü kaybolmaya yüz tutmuş, tamamen yanmış, kül olmuş eseri ayağa kaldırdık.”

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
BİR CEMAATİN İÇİNDE OLAN İNSAN NASIL OLMALI?

Prof. Dr. Hamdi Döndüren, bir cemaatin içinde olan insanın nasıl davranış sergilemesi gerektiğini açıklıyor. https://youtu.be/WDg3ftCYoRA

Kapat