ZEKÂT VE FİTRE HAYIR KURUMLARINA VERİLEBİLİR Mİ?

1

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, zekat ve fıtrelerin hayır kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına bağılanıp-bağışlanamayacağını açıklıyor.

“Sivil toplum kuruluşlarına zekat verilebilir mi?” sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu ise bu soruya şöyle cevap veriyor:

Zekatın verileceği yerler, Tevbe suresinin 60. ayetinde belirlenmiştir. Buna göre zekat, ilke olarak fakirlerin ve ihtiyaç sahibi bireylerin hakkıdır. Bu itibarla, belirli şartları taşıyan Müslümanların yükümlü oldukları zekat ve fıtır sadakasının, Kur’an-ı Kerim’de belirlenen yerler dışında her hangi bir yere verilmesi veya cami, köprü, yol, okul, su gibi hayır işlerine sarf edilmesi, Hanefilerce caiz görülmemiştir. Bu esas gözetilmeksizin zekat niyeti ile yapılan ödemeler zekat yerine geçmez.

Zekat bu kimselere doğrudan teslim edilebileceği gibi, aracı vasıtası ile ulaştırılabilir. Bu aracının birey olması ile kurum olması arasında fark yoktur. Buna göre bir sivil toplum kuruluşu, toplayacağı zekatları Kur’an’da belirlenen yerlere/fakir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorsa aracı konumunda olan bu kuruluşlara zekat emanet edilebilir.

Zekatı hak sahiplerine ulaştırmayıp genel hizmetleri içinde değerlendirecek olan sivil toplum kuruluşlarına ise zekat verilmez. Halka hizmet veren bu gibi kurumların varlıklarını sürdürmeleri için desteklenmeleri gereklidir. Ancak bu zekat dışında gönüllü yardımlar yolu ile yapılmalıdır.

Paylaş.

1 Yorum

  1. ümit sarı on

    Selamunaleyküm oruç tutamamanın fidyesi verilecek kişinin yakınına verilip ramazanda sonra kişinin eline geçerse kabul olurmu?hemen yanıt gönderirseniz çok iyi olur.allah razı olsun.birde ben kanser hastasıyım tüm hastalar için duanızı istiyorum inşaallah.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SOKAK KEDİLERİNİN MAMASINI ‘HURDADAN’ ÇIKARIYOR

30Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan Ömer İçöz, 22 yıldır sokaklardan topladığı hurdaları satarak, elde ettiği gelirle sokak kedilerini besliyor. Armutalan Mahallesi'nde...

Kapat