MISIR ÇARŞISI TARİHİ

0

Mısır Çarşısı ne zaman yapıldı? Mısır Çarşısı nerede? Mısır Çarşısı’nda neler satılır? Mısır Çarşısı tarihi, özellikleri, yol tarifi, hakkında bilgi…

Mısır Çarşısı, Eminönü’nde Yeni Camiî’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın yanındadır. Mısır Çarşısı, İstanbul’un en eski ve ayakta kalabilen kapalı çarşılarından biridir.

MISIR ÇARŞISI HAKKINDA BİLGİ

Bizans zamanında Makro Envalos adında bir çarşının aynı yerde bulunduğu rivâyet edilmektedir. Bugünkü yapı, 1660 yılında Sultan IV. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından Hassa Baş Mimarı Kâzım Ağa’ya yaptırılmıştır. Önceleri Yeni Çarşı ya da Vâlide Çarşısı olarak anılan ve rivâyete göre Mısır’dan alınan vergilerle inşâ edilen çarşı, 18. yüzyıldan sonra bugün bilinen adıyla anılmaya başlanmıştır. 1691 ve 1940’ta iki büyük yangın tehlikesini atlatmıştır. Çarşı, son olarak 1940-1943 yılları arasında İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Günümüzde altı farklı kapıdan giriş yapılan çarşıda toplam 86 dükkân yer bulunuyor.

ESNAF MAHKEMESİ

Yeni Camiî’nin yanında yer alan L şeklindeki yapının altı kapısı bulunmaktadır. Bunlardan biri Haseki Kapısı’dır. Bunun üstündeki kısım iki katlı olup üst katta zamanında mahkeme vardı. Burada esnafın kendi arasında ve halkla yaşadığı sorunlar çözülürdü.

MISIR ÇARŞISI’NDA NELER SATILIR?

Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda halen tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır.
Osmanlı döneminde Çin, Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinden gelen binbir çeşit baharat ve her derde deva şifalı otlar özellikle bu çarşıda satılırdı.

ŞİFA ARAYANLARI UĞRAK MEKÂNI

Eskiden ‘doğal eczane’ görevi gören çarşıda, belli ot karışımlarından yapılan ilaç reçeteleri dükkânların önüne asılır ve isteyen müşterilere bu karışımlar sunulurmuş. Bu gelenek günümüzde de devam ediyor. Birçok dükkânda, çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinen farklı baharat ve ot karışımları satılıyor.

Çok sayıda alışveriş merkezi ve market zincirinin bulunduğu İstanbul’da, Mısır Çarşısı’nda alışveriş yapmak, daha sonra çarşının Tahtakale çıkışında yer alan dükkânlarda ve açık pazarda bu alışverişi tamamlamak hâlâ keyifli bir gelenek olarak sürüyor.

MISIR ÇARŞISI ÇALIŞMA SAATLERİ

Mısır Çarşısı, pazartesi-cumartesi günleri 08:00–19:30, pazar günleri ise 09:30–19:30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

MISIR ÇARŞISI NEREDEDİR? – HARİTA

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul

Paylaş.

Yorumlar