GEBELİKTE KAÇINMANIZ GEREKEN 10 ŞEY

0

Yaklaşık 40 hafta süren gebelik boyunca birtakım kurallara uymak gerekiyor.

Anne adaylarının kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemesi gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan gebelikte kaçınılması gereken konular hakkında bilgi verdi.

ÇİFT KİŞİLİK BESLENME

Gebelik döneminde anne adaylarının almaları gereken ideal kilo 9 ile 12 kilo arasında olmalıdır.Bunun için günlük fazladan 300 kalori yeterli olmaktadır. Geleneksel yaklaşım ile iki kişilik beslenmek; anne ve bebek sıhhatine zarar verecek, diğer taraftan kilo kontrolünü de zorlaştıracaktır.

BİLİNÇSİZ SPOR

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında, profesyonel kontrol altında olmadan yapılan sporlarda yanlış bir hareket düşüğe sebep olabilir.

ALKOL VE SİGARA

Gebelikte alkol ve sigara tüketimi yalnızca anne sıhhatini olumsuz etkilemekle kalmaz, erken doğum, fetüs ölümü, bebekte gelişim gecikmesi, düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme, zeka geriliği, yüzde deformasyon gibi sorunlara sebep olduğu gösterilmiştir. Anne adayları gebelik sürecinde alkol ve sigaradan tamamen uzak durmalıdır.

ASİTLİ İÇECEKLER

Asitli ve gazlı içecekler, aslında sindiremeyip atılacak besinlerin de parçalanarak depolanmasına sebep olduğundan, fazla kilo alımında ciddi rol oynarlar. Fit ve sıhhatli bir gebelik için bu içeceklerden uzak durulması gerekiyor.

BOL ŞEKER VE TATLI

Saf şeker hiçbir besin değeri olmayan enerji kaynağıdır. Gebelikte şeker tüketimi, ideal kiloyu korumaya engel olmakla kalmıyor, yüksek şeker ile tetiklenen düşüklere, bebek ölümlerine, bebeğin doğum ağırlığında artmaya bağlı zor doğum ve sezaryen ile doğum olasılığının yükselmesine, doğum sırasında bebeğin kan şekerinde düşme, kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesi, akciğerlerinde gelişme sorunu yüzünden solunum güçlüğü çekilmesi, sarılık gibi ciddi semptomlara da sebep olabiliyor.

FAZLA KAHVE VE ÇAY 

Gebelik sürecinde yüksek miktarda kafein tüketiminin, bebeklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği, düşük, bebekte büyüme geriliği ve çocuğun ileriki yaşamında uzun yıllar devam eden davranış bozukluklarına sebep olabileceği konusunda tartışmalar devam etmektedir.

İŞLENMİŞ BESİNLER

Sosis, salam gibi işlenmiş gıdalarda konan katkı maddeleri toksik maddelerin oluşumuna sebep olduğundan hem bebek hem anne için zararlıdır.

FAZLA TUZ

Fazla tuz tüketimi ödem oluşması ve şişliğe neden olur. Anne adaylarının yeterli miktarda tuz tüketmesi böbrek sıhhati açısından mühimdir. Gebelikte aşırı tuz kullanımı tansiyonu yükseltebildiği için preeklampssi denilen gebelik zehirlenmesine sebep olabilir. Preeklampsi tedavi edilmezse anne ve bebek ölümlerine sebep olabilir.

DAR KIYAFETLER

Karın bölgesini içine almayacak ve uterus üzerine baskı yapmayacak tipte çorap ve tayt giyilebilir. Sutyenler asıcı nitelikte olmamalıdır.

AŞIRI SICAK VE GÜNEŞ

Gebelik sırasında sauna, kaplıca, hamam ve uzun süre güneşlenmek gibi vücudu aşırı ısı artımına maruz bırakacak durumlardan kaçınmak gerekir. Bebek üzerine teratojen etkiler yaratabileceği gibi annede aşırı terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı ve tansiyon düşmesine bağlı bayılmaya yol açabilir. Tansiyonun düşmesi bebeğe giden kan akımını da azaltacaktır.

Kaynak: Haber 7

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
KUR’ÂN-I KERİM’DE IŞINLANMA HADİSESİ

Kur’ân-ı Kerîm, üslûbundaki fesâhat, belâğat ve ihtivâ ettiği ahkâmın şâhe­serliği yanında, mânâ ve muhtevâsıyla bütün mekân ve zamanlara hitâb etmesi...

Kapat