GEBELİKTE BUNLARI ASLA YAPMAYIN!

0

Gebelik döneminde anne adaylarının bazı kurallara uyması gerekiyor. İşte gebelik döneminde yapılmaması gereken hususlar…

Gebelik sürecinde ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Bazen yapılan hareketler bebeğin sağlığını riske sokabilir.

GEBELİKTE YAPILMAMASI GEREKEN HUSUSLAR

Kilo vermek için hareketler

Hamilelik döneminde alınan kilolar sinir bozucu olabiliyor. Kilo vermek için yapılan hareketler bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir.

Sırt üstü yatmak

Sırt üstü yatarak ya da sırt üstü yatma gerektiren hareketleri yaparak bebeğin içinde bulunduğu rahime baskı yapmasına neden olursunuz. Bu durum ayak damarlarına etki ederek hem anne hemde bebeğin zorlanmasına neden olur.

Dar kıyafetler giymeyin

Size sıkıntı verecek dar kıyafetlerden uzak durun. Sütyenlerinizi balensiz kullanmaya çalışın. Geniş askılı sütyenler sizin için daha rahat olacaktır.

Tuzu kaçırmayın! 

Preeklampsi diye adlandırılan hastalık gebelik dönemin anne bebek zehirlenmelerine kadar yol açabilmektedir. Hastalık nedeni fazla tüketilen tuzdan dolayıdır. Bu yüzden tuz tüketimini daha aza indirmemiz gerek.

Fazla çay kahve içmeyin! 

Kafeinden uzak durun! Bebeğinizi ileriki dönemde gelişmesinde sorun yaşanabilir.

Hazır yiyecekler yemeyin

İçinde katkı maddesi bulunan yiyecekleri tüketmeyin. Katkı maddesi olan yiyecekler toksik oluşumuna neden olduğundan dolayı bebeğiniz için zararlı olabilir. Doğal beslenmeye dikkat edin.

Yüksek yerlere uzanmaya çalışmayın

Yükseklere uzanmak 4 aydan sonra bebekle anne arasında yer alan kordonun zarar görmesine ve bebeğe zarar vermesine neden olur.

Kaynak: Yasemin

Paylaş.

Yorumlar