DEPORTİVO’DAN TÜRK BAYRAKLI TERÖR TEPKİSİ

0

Ünlü İspanyol kulübü Deportivo Lacaruna Ankara’daki bombalı saldırıya resmi internet sitesinden tepki gsöterdi.

Türk sevgisiyle tanınan ünlü İspanyol kulübü Deportivo Lacaruna Ankara’daki bombalı saldırıya tepkisiz kalmadı. Deportivo kulübü, resmi internet sitesinden bombalı saldırıyı Türk Bayraklı görselle kınadı.

İspanyol Deportivo La Coruna takımının Türk sevgisinin nereden geldiğini biliyor muydunuz?

İşte Deportivo’nun Türk sevgisinin hikâyesi…

Celta Vigolular, Deportivolulara Türklere verdikleri destek sebebiyle Deportivolular da Celtalılara Portekizlilere yakınlıklarından dolayı “hain” yakıştırması yapıyorlar.

İspanya’nın kuzeyinde Portekiz sınırına yakın olan iki şehrin insanları, bu yakıştırmadan son derece memnundu. Vigo kentinin takımı Celta’da çok sayıda Portekiz taraftar derneği var. Buna karşılık La Coruna’nın takımı Deportivo’da Türkleri, Türk bayrağını göndere çekecek kadar ateşli Türk dernekleri kurulmuş. Bu yüzden olsa gerek Deportivo La Coruna’nın her oynadığı maçta sahaya asılmış Türk bayrakları görebilirsiniz. Ayrıca Deportivolu futbolseverlere, “Türkler” adı takılmış.

LA CORUNA HALKININ TÜRK SEVGİSİ NEREDEN GELİYOR?

İspanyol gazeteci Alberto Torres ve Türk taraftar derneklerindenLa Pasion Turca’nın kurucusu olan Ricardo La Coruna taraftarlarının Türk sevgisinin nereden geldiğini anlatmaya başladılar.

Barboros Hayrettin Paşa, Akdeniz’e hükmettiği sıralarda İspanya sahillerine kadar ulaşmış. O sırada İspanya’da yiğitliğiyle nam salmış ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları, Barboros’a büyük destek vermişler. Bu işbirliğini içlerine sindiremeyen komşu kent Vigo’nun halkı La Coruna’ya Türklerle ortaklığa girmelerinden dolayı, onlara “Türkler” adını takmışlar. Bu isim sporda, bilhassa futbolda günümüzde büyük bir rekabete dönüşmüş. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigo taraftarlarına yakınlığı ve iyi ilişkileri sebebiyle Portekizli yakıştırması yapmışlar.

La Coruna’da çok sayıdaki taraftar derneklerinden biri olan La Pasion Turca Derneği’nin başkanı Ricardo ise Türk bayrağına sahip çıkmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Ricardo, Deportivo La Coruna’nın Şampiyonlar Ligi’nde Yunan takımı Panathinaikos’la oynadığı maçta açtıkları 20 metreyi aşan Türk bayrağını anlatırken, “İnanın Riazor Stadı’nda yüzlerce Türk bayrağı vardı. Stadın bir ucundan diğer ucuna bir Türk bayrağı astık. Yunanlılar sahaya çıktıklarında dev Türk bayrağının yanı sıra yüzlerce ateşli taraftarın ellerindeki ay yıldızlı bayrakları görünce neye uğradıklarını şaşırdılar. Dünyanın hiçbir yerinde kendi ulusunun bayrağının dışında, başka ülke bayrağına bu kadar çok sahip çıkan bir taraftar grubu bulamazsınız” dedi.

Kaynak: ulke.com.tr

Paylaş.

Yorumlar