ÖZ VATANLARINDA İLK CUMA NAMAZINI KILDILAR

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin son kafilesindekiler öz vatanlarında ilk cuma namazını kıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım’ın koordinasyonuyla Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin son kafilesindekiler, öz vatanlarında ilk cuma namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Üzümlü ilçesine bağlı Bayırbağ köyünde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutlara yerleştirilen Ahıska Türkleri, yeni bir yaşama başladıkları topraklardaki ilk cuma namazında Ensar Camisi’nde buluştu.

CUMA NAMAZINA YOĞUN İLGİ

Namaz öncesi Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, camide Ahıska sürgününün 73. yılı dolayısıyla cemaate “sürgün” temalı sunum yaptı. Cuma namazına yoğun ilgi gösteren Ahıska Türkleri, sohbetin ardından cuma namazını kılıp dua etti.

İLK DEFA EZAN SESİNİ DUYDULAR

DATÜB Ukrayna Temsilcisi Marad Rasulov, dün kente 250 kişilik Ahıska Türkü kafilesinin geldiğini anımsattı.

Ailelerin öz vatanlarına kavuşmanın heyecanını yaşadığını ifade eden Rasulov, “Dün gelen grup, bugün ilk defa ezan sesini duydular. Hepsi çok duygulandı çünkü biz Ukrayna’da dışarıda ezan sesi duymuyoruz. Böyle güzel bir camide cuma namazı kılmak herkese heyecan verdi. İnsanlar çok mutlu. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, bakanlarımızdan emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Namaz öncesin de sürgün dönemindeki vefat eden insanlarımıza dualar edildi.” dedi.

“ALLAH’A BİNLERCE ŞÜKÜRLER OLSUN”

Ahıska Türklerinden Tayyip Binalioğlu ise en büyük dileklerinin gerçekleştiğini dile getirerek, “Allah’a binlerce şükürler olsun ki çoktandır arzu ettiğimiz, ata babalarımızın arzu ettiği rüyası gerçek oldu. Bugün ana vatanın toprağında ilk defa ezan seslerini işittik. Bizim çocuklarımız ana vatanda bahtlarını bulsunlar. Büyüklerimize de sağlık ve selamet diliyoruz. Bu devleti güzelleştirmek için halkımız, dinimiz için hizmet edeceğiz çoluk çocuğumuzla.” diye konuştu.

87 yaşındaki Ahıska Türkü Abdullah Veyselov da öz vatanlarına kavuştukları için Allah’a şükrettiklerini belirterek, “Bundan sonra sürgün görmeyeceğiz. Burası çok güzel, çok beğendim. Cumhurbaşkanımıza, bizi buralara getirip sahip çıkanlara teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
PEYGAMBER EFENDİMİZİN ÖZELLİKLERİ

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bizler için en büyük rehberdir. Yolu yolumuz, sünneti en kıymetli emanetimizdir. Efendimizin (s.a.s) özellikleri, sahip olduğu ahlak...

Kapat