Sağlıklı Gebelik İçin İpuçları

Rahat ve sağlıklı bir gebelik için neler yapılmalı? İşte hamileliği kolaylaştıran tavsiyeler...

Hamilelik, hiç şüphesiz her kadın için heyecanlı ve mutlu bir süreç. Tabi aynı zamanda gergin ve zorlu da. Bu dönemde hamile kadınların kendilerine iyi bakmaları hem bu süreci daha stressiz atlatmalarını hem de sağlıklı bir şekilde bebeklerini dünyaya getirmelerini sağlıyor. İşte hamileliği daha mutlu geçirmenizi sağlayacak bazı püf noktaları.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Düzenli egzersizin hamileler için çok faydası var fakat normal zamanlardan daha dikkatli olmak gerekiyor. Gebelik egzersizi, formda kalmanıza, vücudunuzdaki değişikliklerle baş etmenize, yüksek tansiyona ve diğer komplikasyonlara karşı korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca doğum sonrasında eski halinize daha çabuk dönebilirsiniz.

Hamileyken yapılacak en iyi egzersizler:

- Yürüme

- Yüzme

- Yoga

- Pilates

KOZMETİK ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN

Hamilelik sırasında yüzünüze ve vücudunuza uyguladığınız her şey bebeğinizi etkileyebilir, bu nedenle tamamen güvenli olacak ürünleri seçin.

YEMEK ALIŞKANLIĞINIZI DEĞİŞTİRİN

Hamileyken kendiniz ve bebeğiniz için daha sağlıklı beslenmelisiniz.

- Lifli gıdalar: Sebze, meyve, fasülye, kepekli tahıl, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi…

- Atıştırmalıklar: Yoğurt, meyve ve tahıl krakerleri.

- Balık tüketin ancak cıva içeren türlerden kaçının. En iyi seçenek somon ve karidestir. Pişmemiş veya az pişmiş etlerden uzak durun.

- Kafein ve yapay boyalardan kaçının.

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Günde en az 10 bardak su için ve nereye giderseniz gidin yanınızda bir şişe su bulundurun. Su içmek; bulantıyı önler ve amniyotik sıvı miktarlarının sağlıklı bir seviyede olmasına yardımcı olur. Yatmadan önce bir şey içmeyin, çünkü bu gece sizi birkaç kez uyandıracaktır.

AŞIRI SICAKTAN KAÇININ

Aşırı ısınma bebeğiniz için çok kötü olduğu için sıcak banyolardan ve saunadan kaçının. Ayrıca, bazı uçucu yağlar uterus kasılmalarına neden olabileceği için tavsiye edilmez.

UÇAK YOLCULUKLARINA DİKKAT EDİN

Hamileyken uçağa binmenin en iyi zamanı 14-28. haftalardır. Bu haftalarda düşük, erken doğum ve hastalık riski daha düşüktür. Ancak her halükarda doktorunuza danışın ve kabin görevlilerini bilgilendirin. Uçakta, çok su için ve her yarım saatte dolaşın. Koridor koltuğu seçmeniz daha iyi olacaktır.

DOĞAL İLAÇLAR SEÇİN

Bulantı, mide yanması ve kabızlık gibi gebelik belirtilerini hafifletmek için tıbbi olmayan ilaçlar kullanın. Nane şekerleri ve zencefil mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersizler ve ılık bir banyo kabızlık konusunda yardımcı olabilir. Şekersiz sakız ve sıcak süt mide yanmalarını iyileştirir.

DOĞRU UYKU POZİSYONU

Hamileyken yüzüstü yatmanız imkansız. Aynı zamanda sırt üstü yatmadan da kaçınmalısınız çünkü uterusun ağırlığı omurga ve kan damarlarına baskı yapar bu da kan akışını azaltır. Cenin pozisyonunda uyumak en sağlıklı seçenektir.

RAHAT AYAKKABILAR TERCİH EDİN

Hamileyken ağırlık merkeziniz değişeceği için ayaklarınız ve ayak bilekleriniz şişebilir. Kendinize rahat bir ayakkabı alın. Ayakkabınızı seçerken muhtemelen daha büyük numaralara ihtiyaç duyacaksınız.

Kaynak: kadinvekadin.net

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.