'İFFET DÜŞMANLARI' İŞ BAŞINDA

Genç Dergi bu ay, iffet konusundan yola çıkarak gündemdeki LGBT gibi grupların “aslında” ne anlama geldiğini vurguluyor. Önemli ve bir o kadar da dikkat çekici dosyada Rabia Gülcan Kardaş sakat hayat tarzlarının topluma dayatılmasına dikkat çekiyor.

Genç Dergi Ağustos sayısında gündemine iffeti aldı. Nedenini ise şöyle açıklıyorlar: Hayatımızın temel parçası olması gereken iffet ve buna karşı şeytanla ittifak yapan “iffet düşmanları”…

LGBT, eşcinsellik, çocuklarımızın ve gençlerin korunması gereken durumları ve dahasını masaya yatırıyor; enine boyuna dergide yer veriyor.

Genç'in muhtevasında yer alan konu başlıkları ve yazarlar ise şu şekilde:

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZTGENÇ

“Bomba Suruç’ta Değil; Kalbimizde Patladı…”, “Terörü “Terörle” Lanetleyenler; Bir Bitmediniz!”, “Dindarsın, İslamcısın Ama Yetmez; Kız mısın Erkek misin?”, “Dijital Çağın Spor Anlayışı: ”e-Spor”.

Ne Var Ne Yok?

“Afrika Gönüllüleri Türkiye’ye Döndü!”, “İslami Edebiyatın Kalesini Kaybettik”, “Cumhura İyi Haber; Beştepe Millet Camii Açıldı!”

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

“Suruç Provokasyonu ve Hedefleri”, “Sisi Mısır’da Korku İmparatorluğu Kuruyor”, “Nükleer Anlaşma Ne Getirecek Ne Götürecek?”, "Geleceğin Dünya Dilleri ve Bazı Acı Gerçekler”, “AFAD Amerika’daki Kapitalizmin Mağdurlarına El Atacak mı?”.

YENİ BİR DÜNYA / MEHMET LÜTFİ ARSLAN

Putunu Kırana Aşk Olsun

Tarihin her devrinde olduğu gibi bu devrede de şakulü kaymış insanlığa yeniden istikametini gösterecek cümle bu cümledir. Etrafımızdaki ve içimizdeki putlara Lâilaheillallah yetecektir. Ama şu şartla ki, lâ bilinmeli, ilah bilinmeli, illa bilinmeli ve en önemlisi Allah bilinmelidir.”

DOSYA / RABİA GÜLCAN KARDAŞ

İFFET KAZANACAK!

GENÇ bu ay, iffet konusundan yola çıkarak gündemdeki LGBT gibi grupların “aslında” ne anlama geldiğini vurguluyor. Önemli ve bir o kadar da dikkat çekici dosyamızdan bir bölüm şöyle:

“Lût Kavmi, meleklerle takviye edilen uyarıları “Lût ailesini memleketinizden çıkarın; baksanıza onlar (bizim yaptıklarımızdan) temiz kalmak isteyen insanlarmış!” diyerek kulak arkası etmişlerdi. Ortalığı kaplayan cürufun tam dibinden “velev ki…” diye başlayan cümleler kurarak kendi sakat hayat tarzlarını topluma dayatanlar aynı mantıkla hareket ettiklerini görmüyorlar mı?”

MİKRO ÂLEMDEN MAKRO ÂLEME / CİHAN TAŞTAN

İffet Düşmanlığı Veya ‘Eşcinselliğe Özgürlük’

“Medyada artan oranda eşcinselliği hoş gösterme amacı güden dizi, film veya programların varlığı, bilhassa çoğunluğu Müslüman olan toplumumuzda eşcinselliğe bakışın yumuşatılmaya çalışıldığı izlenimini veriyor.”

MÜŞÂHİD / S. BİLGEHAN ERENgenc_dergi_107

Derin Dünya İmparatorluğunun Görünmeyen Silahı 9

Kemiyet Köleliliği ve Muhakame Sakatlığı

“Kapitalizmin taşeronu oldun, işine geldi AB’ci, işine geldi ABD’ci oldun, İslâmcılık değil, yamacılık yaptın. Bu oluşunuz, daha doğrusu olamayışınız midenizi bulandırmadı da, LGBT’nin meydanda olması mı midenizi bulandırdı?!..”

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Allah Büyüktür “Allahu Ekber”den…

“Parklarda karşı cins ile çiftleşen gençler mesele eşcinsellik olunca “Allahu Ekber” nidalarıyla mesaj yazmaya, slogan atmaya başlıyorlar. Şeriata gidip bunu alıp geliyorlar oradan.”

SEYYAH / ADEM ÖZKÖSE

Afganistan’a Yolculuk 6

Özgür Aşiretlerin Vatanı Veziristan

“Veziriler özgürlüklerine düşkün, cesur ve savaşçı bir halk olarak biliniyorlar. Hatta İngilizler 18. ve 19. yüzyılda Hint alt kıtasının büyük bir kısmını işgal etmelerine rağmen Veziristan’ı bir türlü kontrol altına almayı başaramamış ve burada yaşayan Peştunlara yabancı, vahşi anlamına gelen Patan lakabını takmışlar.”

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

Su İçerken Besmele Çeken Bardağınız Yok mu Hâlâ?

“Çocuklar için besmele çeken bardak” Su içmeden önce ‘Bismillah’, içtikten sonra ‘Elhamdulillah’ diyen bardak, sağlıklı, şık ve kullanışlı imiş. Konuşan bardak, şükretmeyi hatırlatacak, hayatımıza bereket getirecekmiş...”

BEYTÜLHİKME / ASIM GÜLTEKİN

ÇIKIP GEL ARTIK!

“İnan, çok şey değişecek! Alnında secde izleri olan insan güzellerini ara bul yeter ki…”

B-İLGİNİZE / SEVİLAY KÖSEBALAN

Helal Yemek de Ne Demek?

“İnancımızda, “gafletle yenen yemek kalpte huzursuzluğa sebep olur’’ sözüyle ifade edilen önemli ikaz, manevi sağlığımızla maddi sağlığımızın birbirini nasıl beslediğini ortaya koyarken, bu formül Behlül Dâna Hazretleri’nde en olgun haline ulaşır: “Allah’la ye, Allah’la uyu ve Allah’la konuş!”

BİR BAŞKA AÇIDAN / TAHA KILINÇ

Hazineler Yanı Başımızda

“İnanın, maddi anlamda zaruret içinde, ama bağrında cevherler barındıran nice muhacir kardeşimiz sokaklarımızda, mahallelerimizde, bizden ilgi ve yakınlık bekliyor.”

AYRINTILAR / TURGAY BAKIRTAŞ

Ümmetin Mahzun Durağı: NEPAL

“Gök mavi elbiseler giymiş yüz kadar yetim çocuk “Selamun aleyküm! Selamun aleyküm!” çığlıklarıyla üzerimize hücum ettiğinde sevinçten gözlerim parlıyordu.”

MÂNEVÎ KİŞİLİĞİN İNŞÂSI / DR. ÂDEM ERGÜL

Liderlik Ekibi Korumaktır

“Allah Resûlü (s.a.v.) müminlerin bütünlük heyecanını dağıtmama adına, bile bile nice münafıkları idare etmiş ve onlara mümin muamelesinde bulunmuştur.”

GÖNÜL DERGÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NÛRİ TOPBAŞ

“İslâm, bir medeniyet dînidir. Her medeniyet, kendi insan tipini yetiştirir. İslâm medeniyetinin inşâ ettiği insan ise evvelâ hak, adâlet, şefkat, merhamet, nezâket ve zarâfette bir ihtişam sergilemelidir. Gönlünü, bütün mahlûkâtı şefkatle kucaklayan bir rahmet dergâhı hâline getirmelidir. Zira İslâm’ın mü’minlere en çok telkin ettiği ahlâkî vasıflar, “merhamet ve şefkat”tir.”

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı Neden Sevmeliyiz?

“Mescid-i Aksa’yı ziyaret edenler, “kendilerinin, semaya açılan en yakın yerde bulunduklarının bilincinde olmalıdır.”

KELİMELER / RABİA GÜLCAN KARDAŞ

Dil Belası: Kendine Beddua

“Öyle ya da böyle insanın başına gelenlerin çoğu dil belasından oluyor. Ya yerinde konuşmuyor ya haddi aşıyor kelimeler vasıtası ile.”

KLİNİK PSİKOLOG / MEHMET DİNÇ

KÂBE’Yİ GÖRMENİN GÜNAHI

“Kul hakkına girerek, kalp kırarak, hak yiyerek Allah rızası kazanılmaz. Kabe’nin karşısında namaz kılmak ya da Kabe’ye el sürmek zorunda değiliz ama kimsenin hakkına girmemek zorundayız.”

ZAMANSIZ DÜŞÜNCELER / MESUT KAYA

Öksüz Bıraktığım Yanım: Hâfızlığım

“Ayetlerini ezber bilen yapraklar kanat

Açılsın göklerin kapıları açılsın perdeler kat kat”

Arif Nihat Asya

ANADOLU / HAŞİM AKIN

Afrika’nın Yokları

“Gülmeyi unutmamış insanların memleketine gittim. Bu ülkedeki herhangi bir insanın rahatsız olabileceği yüzlerce nedenden hiçbiri onlar için problem oluşturmuyor. Elektriğe, internete, çeşmedeki suya bağımlı olmayan insanın daha mutlu ve özgür olduğunu farkettim.”

PORTRE / YUSUF TEMİZCAN

Bir Osmanlı İstihbaratçısı Kuşçubaşı Eşref

“Cumhuriyet’i ilan eden kurucu kadronun ülkede istemediği 150 kişinin arasında Kuşçubaşı Eşref de vardır. Bize bir ayıp olarak yüz yıl yetecek şekilde ülkeden sürgün edilir ve onlarca yıl sürgünde yaşar.”

KİTAP / MEHMET EMİN GÜL

Dergâh’tan Dört İnci

“Hayata Sûfi Gözüyle Bakmak”, “Küllüyât-ı Hazreti Hüdâyî”, “Vitrinde Olmak”, “Türk Entelektüel Tarihinin Teşekkül Devri”

AFRİKA DOSYASI / SALİH YÜZTGENÇ

Gönüllü Yaşadılar, Kıtaları Aştılar!

“Geçtiğimiz Ramazan ayında bambaşka bir heyecan yaşadık, 85 gönüllüyü Afrika’nın 9 ülkesine; Kamerun, Burkina Faso, Nijer, Gana, Tanzanya, Sudan, Uganda, Mali ve Fildişi Sahilleri ’ne uğurladık. Kara kıtadaki kavruk tenli kardeşleriyle beraber 20 gün geçiren gönüllüler; kimi zaman ellerine kazma alıp kardeşlerine su kuyusu açtı, kimi zaman erzak paketledi, kimi zaman harç kardı; inşaata destek oldu ve tüm zamanlarında kalpleri bir an olsun Afrika’nın güzel insanlarının samimiyetinden ayrılmadı.”

AFRİKA’DA İNSANLAR / SELİM TİRYAKİOL

Eski Mehmet’in Adı Yine Mehmet

“Gönüllü Yaşıyoruz Kıtalar Aşıyoruz” projesi kapsamında sefere çıktığımız Fildişi Sahilleri’nden heybemize güzel manalar toplayarak geri döndük. Büyükler insanlığa hizmeti saç ayağı metaforu ile açıklarlar. İnsan ve mekân varsa imkân da vardır, derler. Bu sözün rehberliğinde biz de bir seri yazı kaleme aldık. Serinin ilk yazısına Fildişi Sahilleri’nde “İnsanlar” başlığını koyduk. Oraya imkân götüren Anadolu insanıyla başladık.”

KELEBEK İKLİMİ / HALİT YASİR ÖZOĞUL

Şu Üç Şey…

“Biz hep kendi kendilerimizle oluşturduğumuz ortam ve muhabbetlerin kurbanı olmayalım sonra?”

HİKÂYE / HARUN KIRKIL

İmansız Akıllı Telefon

“Bak delikanlı! Steve Jobs diye bir adam geçti bu dünyadan… Neymiş, Müslüman değilmiş, peehh! Bir cami dolusu Müslüman bu adamın tırnağı olamaz…”

GAZANFER / HASAN YAVUZ UĞURLU

Yeni Başlayanlar İçin Üniversite Rehberi

“Ama, yol, yine uzun ve zahmetli, menzil uzaktır…” Mantıku’t - Tayr

VURGU / BÜLENT ŞİRİN

Futbolumuz Ne Zaman Düzelir?

“1989’da henüz kimse bir şeyin farkında değilken, fakülte bahçesinde futbol konulu bir tartışma esnasında “Türkiye’de futbol kurgulanıyor!” diye feryat ettiğimde fanatik olmaktan tımarhanelik olmaya kadar bilumum itham ve teşhise (!) maruz kalmıştım.”

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

Badem Çiçekleri

“Kilisenin duvarlarına nakşedilmiş tarih; keşişler geçiyor sıra sıra, yazgısını bilmeden denize atlıyor Yunus. İşte balık! Bir peygamberi yutan dev balık.”

SORDUK - ÖĞRENDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

GENÇ’i Sevdim, Öncü Olabilir miyiz?

BKZ: DOĞU TÜRKİSTAN / SAMİ YAYLALI

“Doğu Türkistan, Kuresh Kusen, Rabia Kadir, Hoca Niyaz, Gök Bayrak, Barat Hacı, Doğu Türkistan Kanayan, Yara mı? Gündem Değiştirme Metaforu mu? Unutulan Vatan Doğu Türkistan, Çin İşkencesi”

GENÇ’TEN HABERLER

“Her Mevsim Bir Fırsat”, “GENÇ Gönüllü Kızlar Bu Kampta Buluşuyor”, “Malatya’da İftar Heyecanı”, “İşte Medrese İşte Heyecan”, “Bu Sese Kulak Verin!”, “Tercihler GENÇ’te Yapıldı!”, “Hatırat Okumaları Başlıyor!”, “İlimden İrfan’a: İLAM AKADEMİ”

BİLİŞİM-NET / MUHAMMED MURAT TUTAR

“Allah, Sanal Âlemin de Rabbidir”

“Her internet tüketicisi internette tükenmeye mahkûmdur. Sen üretmeye çabalayan bir insan ol. Kimliğin internet kullanıcısı olmaktan ibaret kalmasın.”

TRT’den Türk Lehçeleri Sözlüğü

“Türkçe’nin en güzel kalemlerinden biri olan Peyami Safa dil hakkında şunu söylemiştir: “Dilini kaybeden bir millet, her şeyini kaybetmiş demektir.”

Mobil Cihazlarınızı Kaybetmeyin!

“2013 yılında bir arkadaşımın başından talihsiz bir olay geçmişti. Şehir dışına seyahate çıkacağımız sırada arkadaşım yeni aldığı tabletini takside unutmuştu.”

Neler Yeni?

FOTOĞRAF / HALİL İBRAHİM KURUCAN

Siluet Fotoğrafında Her Şey Net Olmalı!

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Ayın Yazısı: Seyirlik – Merve Çevren

ÖDÜLLÜ TEST VE GENÇ RÖPORTAJLARI

Ayşe Yazıcılar’ın hazırladığı Ödüllü Test’te 23 Ağustos’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, 1 yıllık GENÇ Dergisi aboneliği hediye.

Ağustos ayı röportajları ise şöyle:

Mustafa Şen: “Şimdiki Gençler Bambaşka Bir Dünyanın Çocuğu” Konuşan: Salih Yüztgenç

Yavuz Altınışık: “Tevbe Kapısını Aralamanın Derdindeyiz” Konuşan: Ayşegül Genç

Mariam WazWaz: “Mescid-i Aksa’nın Fotoğrafları Bile Çok Yalnız” Konuşan: Hatice Sarı

Ayrıntılı Bilgi: www.gencdergisi.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle