Göz Tansiyonu Kör Edebilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mucize Yararcan, göz tansiyonu hastalığının tedâvi edilmediği takdirde körlüğe varan netîceler doğurabileceğini söyledi.

Göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı, 40 yaş üzerindeki bireylerde sinsi şekilde ilerleyebiliyor. Op. Dr. Mucize Yararcan, glokomun tedâvi edilmediği takdirde körlüğe varan netîceler doğurabileceğine dikkat çekti. Yararcan, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek miyop veya hipermetropluk bulunan kişiler ile sigara içen kişilerin risk altında olduğunu kaydetti.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Yararcan, âilesinde göz tansiyonu olan bireylerin risk altında bulunduğunu ifâde ederek, erken teşhis ile görme kaybının önüne geçilebildiğini kaydetti. Hastalığın göz damlası, lazer ve cerrâhî yöntemle tedâvi edildiğini anlatan Yararcan, "Göz siniri hücrelerinin zarar görmesiyle oluşan glokom, umûmiyetle 40 yaş üzeri kişilerde görülür. Diyabet, yüksek tansiyon, yüksek miyop veya hipermetropluk hali ile sigara içenler risk altındadır. Gözün içinde sürekli bir sıvı bulunmaktadır. Bunun boşaltılmasından sorumlu kanal ya daralır ya kapanır. Biriken sıvı âheste âheste göz bebeklerine basınç yapar” dedi.

Glokomun bazen baş ağrısı ile kendini gösterebildiğini kaydeden Yararcan, şunları söyledi: "Hastalığa yakalanan kişi göz sinirlerindeki meseleyi fark edemez. Çünkü göz zorlukla da olsa görme işlemini bir süre daha devam ettirir. Hasarı geri döndürmek imkansız olduğu için erken teşhis çok mühim. Bilhassa 40 yaş üzerindeki kişiler yılda bir kez göz tansiyonlarını ölçtürmeli.

Özellikle göz çevresinde ve başta şiddetli ağrıya neden olarak kendini gösteren göz tansiyonunun hızlı şekilde tedâvi edilmesi gerekmektedir. Bilgisayarlı görme alanı muâyeneleri ve göz siniri tomografileri çekilerek göz hasarının tespiti yapılmalıdır. Glokom tedâvi edilmezse körlükle netîcelenir. Birçok yöntemle göz için basıncını etkili şekilde düşürüp hastalığı kontrol altında tutabiliyoruz. Hastalığın geri dönüşü olmadığı için kontrollerin ihmal edilmemesi gerekiyor.”

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle