ZULMÜN FOTOĞRAFLARI RABİA SERGİSİ'NDE

İslam coğrafyasının kriz bölgelerinde çekilen fotoğrafların yer aldığı "Tüm Mazlumlar İçin Sesini Yükselt" isimli fotoğraf sergisi büyük ilgi görüyor.

Uluslararası Rabia Platformu ve Anadolu Ajansı işbirliğiyle Taksim Metro İstasyonu'nda açılan sergide, Mısır'dan Arakan'a, Filistin'den Suriye'ye, Libya'dan Pakistan'a kadar birçok ülkeden çekilen 140 kare fotoğraf yer alıyor.

Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sergiyi 14 Ağustos Dünya Rabia Günü etkinlikleri kapsamında açtıklarını söyledi.

GÖNÜL İSTERDİ Kİ NEŞELİ FOTOĞRAFLAR SERGİLEYELİM AMA...

RABİA

Bu yıl düzenleyecekleri etkinliklerin tamamında, "Tüm Mazlumlar İçin Sesini Yükselt" sloganını kullanacaklarını ifade eden İşbilir, "Sergide İslam dünyasının genelinde fotoğraflar var. Gönül isterdi ki neşeli ve güzel fotoğraflar sergileyelim ama görüldüğü gibi fotoğrafların çoğu mazlum coğrafyalardan, İslam dünyasının kriz bölgelerinden. Anadolu Ajansı bu bölgelerden son yıllarda haberler yaparak, buraların sesi ve nefesi oldu. Bu bölgelere yardım gitmesine, bu bölgelerle ilgilenilmesine, bu bölgelere karşı farkındalık oluşmasına vesile oldu" diye konuştu.

"GÖRÜLENLER İNSANIN İÇİNİ SIZLATIYOR"

1

İşbilir, 14 Ağustos Dünya Rabia Günü'nde yapacakları etkinlikleri Suriye, Gazze, Doğu Türkistan ve Arakan başta olmak üzere tümmazlum coğrafyalara ithaf ettiklerini ve sergiyle bu coğrafyalar için farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Sergiye gezen Ersin Memur, fotoğrafların kendisini derinden üzdüğünü söyledi. Serginin insanların ilgisini çekecek önemli bir faaliyet olduğunu aktaran Memur, "Müslümanların birik olması lazım. Görülenler insanların içini sızlatıyor. Hep zulüm görenler, acı çekenler Müslüman. Aynı şey bizim de başımıza gelebilir. Dondurma dolabında yatan çocuğun fotoğrafı beni çok etkiledi "dedi.

SERGİ 15 AĞUSTOS'A KADAR DEVAM EDECEK

Fransız turist Nicholas Kushe ise fotoğraflardaki fakirliğin kendisini üzdüğünü dile getirdi. Özbek asıllı Adil Abdulayev de fotoğraflardan etkilendiğini ifade ederek, "Politik biri değilim. Fotoğraftaki durum karşısında çok derinden etkilendim. Dünyanın her yerinde yıkım var. Bu fotoğraflar karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum" diye konuştu. Turistlerden ve vatandaşlardan büyük ilgi gören sergi, 15 Ağustos'a kadar gezilebilir.

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle