YOĞURT VE TURŞU AŞIRI UTANGAÇLIĞI GİDERİYOR

Bilim insanları, Türk mutfağının vazgeçilmezeleri arasında olan yoğurt ve turşu gibi fermente besinlerin uç boyutlardaki utangaçlığı yok edebileceğini ortaya çıkardı.

Yapılan çalışma sonucunda bilim insanları, turşu, yoğurt ve bitter çikolatayı diğer insanlardan daha fazla tüketenlerin sosyal anksiyete (kaygı, endişe) belirtilerini daha az yaşadığını belirtti.

ARAŞTIRMADA FERMENTE ÜRÜN TÜKETENLER İNCELENDİ

Psychiatry Research isimli bilimsel dergide yayınlanan araştırmada katılımcılara bir dizi soru soruldu ve son 30 günde tükettikleri besinler belirlendi. Yoğurt, soya sütü, turşu, lahana turşusu ve bitter çikolata gibi besinler dikkate alındı. Ayrıca insanların egzersiz yapma alışkanlıkları da incelendi.

SOSYAL ANKSİYETE SORUNU

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete, toplum içine çıkarken yaşanan gerginlik, sosyal ortamlarda bulunmaktan korkmak anlamına geliyor ve en sık görülen anksiyete (endişe, kaygı) bozuklukları arasında bulunuyor.

Sosyal anksiyetesi olan insanlar toplantı, grup önü konuşması ya da telefon konuşması gibi basit sosyal iletişim kurma sırasında gerilim ve zorluk yaşar.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle