MEŞRULAŞTIRILMIŞ EŞKİYÂLAR; YAHUDİ YERLEŞİMCİLER VE İSRAİL POLİSİ

Filistin'de Yahudi yerleşimciler ve İsrail Polisi tarafından, tüm dünyanın sessiz kaldığı bir 'eşkiyalık' sergileniyor. Filistinli Müslümanlar, her gün Yahudi yerleşimciler ve İsrail polisinin ittifakıyla yapılan tacizlerle baş etmeye çalışıyor.

YAHUDİLERİ İÇERİ SOKAN POLİSLER, MÜSLÜMANLARA ZORLUK ÇIKARIYOR

İsrail Devleti, yaklaşık 50 yıldır Filistin'i işgal edip, Yahudileri o bölgeye yerleştirmeye çalışıyor. Orada yaşayan Filistinlileri ise yıldırıp bölgeden kaçırmak için her türlü zulüm ve eşkiyalığı yapmaktan geri durmuyor. Geçtiğimiz günlerde yine bu nev'iden vakalar yaşandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, yaklaşık 40 kişilik bir grup Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa avlusuna girdi. Polisin sabah saatlerinden itibaren külliye girişlerinde Müslümanlara zorluk çıkardığı, içeri girenlerin kimliğini aldığı ve çıkana kadar kimlikleri alıkoyduğu ifade edildi.

Müslümanların girişinde yapılan zorluklara karşın fanatik Yahudilerin polis eşliğinde külliye içerisinde gezmeleri avludaki Müslümanların tepkisine yol açtı. 

YAHUDİ YERLEŞİMCİLER CAMİ CEMAATİNİ TACİZ EDİYOR

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

YAHUDİ YERLEŞİMCİLER POLİS GÖZETİMİNDE EVLERE EL KOYUYOR

kudus-jpg20141020140733

Filistin yönetimi Kudüs İşleri Müsteşarı Avukat Ahmed Ruveydi, İsrail polisinin korumasında Silvan’a gelen Yahudi yerleşimcilerin, Filistinlilere ait 10 dairenin bulunduğu, üçer katlı 2 binaya el koyduğunu söyledi.

Ruveydi, “Silvan’daki evlere el konulması, semtin Yahudileştirilmesi yönündeki İsrail’in siyasi projesinin bir parçasıdır. Silvan’daki Filistinlilerin evlerini işgal etmeye yönelik yoğun bir çaba var” dedi.

İsrailli Yahudi yerleşimciler, eylül ayında da aynı semtte 7 binaya el koymuştu.

Mescid-I Aksa’ya birkaç yüz metre uzaklıkta olan ve Yahudi yerleşimcilerin hedefindeki Silvan’da 60 bin Filistinlinin yaşadığı belirtiliyor.

MESCİD-İ AKSÂ'NIN EHEMMİYETİ

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle