İSPANYOL MECLİSİ'NDEN FİLİSTİN DEVLETİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

İspanya Meclisi, Filistin devletinin tanınması konusunda, hükümete tavsiye kararı sunulmasını oy birliğiyle kabul etti. Eski Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez, "İspanyol Meclisi tarihinde ilk kez, tüm siyasi parti grupları, Filistin Devleti’nin tanınmasından yana bir kararı oy birliğiyle aldı. Dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=eV-SrPJ9Ce8

PSOE tarafından sunulan ancak meclisteki tüm siyasi parti gruplarının oy birliğini elde etmek için iktidardaki Halk Partisi'nin (PP) müdahalesiyle bazı değişikliklere uğrayan Filistin Devleti’nin tanınmasına yönelik tavsiye kararı 319 evet, 2 hayır ve 1 çekimser oyla kabul edildi.

Filistin Devleti’nin tanınmasına yönelik İspanyol hükümetine tavsiye niteliği taşıyan karar, İspanyol Meclisi'nde bir ilk olması açısından önem taşıyor.

ORTADOĞU BARIŞI İÇİN FİLİSTİN DEVLETİ TANINMALI

1416341844_filistin-bayrak-kapak

Ortadoğu'daki barış sürecinin küresel ve kalıcı bir çözüme ulaşması için, "Filistin'in egemen bir devlet olarak tanınmasının başta AB olmak üzere uluslararası toplumda teşvik edilmesini" savunan İspanya Meclisi’nde onaylanan kararda, 2015-2016 yıllarında BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyesi olacak İspanya'nın bu dönemde "adil ve kalıcı çözüm teklifleri" getireceği taahhüt edildi.

PSOE'nin sunduğu ilk karar metninde yer alan "Filistin Devleti’nin tanınması" kelimesini "tanınmasının teşvik edilmesi" yönünde değiştirmek isteyen PP'nin bu ısrarı son anda engellendi. 

 Meclisteki oturuma İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo da katıldı. Margallo yaptığı kısa konuşmada meclisteki siyasi partilere teşekkür ederek, İspanyol hükümetinin İsrail-Filistin meselesinin kalıcı çözümü, Ortadoğu'da barış ve istikrar için çalışacağını ifade etti. 

BARIŞA YÖNELİK BİR ADIM

İsrail Devleti’nin bu zamana kadarki tutumunu sert dille eleştiren muhalefet partilerinin meclis sözcüleri, Filistin Devleti’nin tanınmasının vaktinin geldiğini vurgulayıp, kabul edilen kararın yeterli olmadığını savunsa da her şeye rağmen Filistin Devleti’nin tanınmasına ve barışa yönelik bir adım olarak değerlendirmelerinden dolayı karara destek verdiklerini açıkladı.

 Muhalefetteki milletvekilleri, İspanyol hükümetine en kısa zamanda Filistin Devleti’nin tanınması çağrısını yaptı. 

Eski Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez, İspanya Meclisi'nin Filistin Devleti’nin tanınması yönünde, hükümete tavsiyede bulunan kararını 'tarihi' olarak niteledi.

TÜM SİYASİ PARTİ GRUPLARI İLK KEZ AYNI TAVIRDA

ispanya

Jimenez, meclisteki oturum sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok önemli, siyasi, tarihi ve sembolik değeri olan bir karar alındı. İspanyol Meclisi'nin tarihinde ilk kez tüm siyasi parti grupları Filistin Devleti’nin tanınmasından yana bir kararı oy birliğiyle aldı. Bu kararla İspanyol hükümetinden Filistin Devleti’ni tanımasını istedik.” dedi.

Alınan kararla İsrail’e açık bir mesajı yollamak istediklerini söyleye Jimenez, “İsrail, müzakere masasına oturmalı, İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir anlaşmaya varılmalıdır. Birlikte barış içinde yaşamanın yollarını bulmak zorundalar" dedi.

İspanyol Meclisi'nin aldığı kararın AB için de bir dönüm noktası olacağını söyleyen Jimenez, "Bugün için en büyük adım, İspanya'daki tüm siyasi parti gruplarının Filistin Devleti’nin tanınmasından yana görüş belirtmesidir” diye konuştu.

Kaynak: AA

FİLİSTİN

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle