İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE HER YIL BİR SOMA YAŞANIYOR

Karaman’da bir kömür ocağında su kaynağının patlaması sonucu meydana gelen göçükte 18 işçi ocakta mahsur kaldı. Bu olay iş kazaları ve işçi ölümlerini yeniden gündeme geldi. İstihdamın 2 milyona yaklaştığı inşaat sektöründe, 5 yıllık dönemde meydana gelen 35 bin 846 iş kazasında bin 754 işçi hayata gözlerini yumdu. bin 940 işçi sakat kaldı.

KURTARILMA UMUDU DEVAM EDİYOR

Konya Ermenek'te özel bir kömür ocağında sıcak su kaynağının patlaması sonucu göçük meydana geldi. Yeraltına biriken sular maden ocağını bastı, 18 işçi madende mahsur kaldı. 8 işçi ise madenden kaçıp kurtuldu.

18 işçi

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, ''Şu an su çekme işlemleri devam ediyor. Allah’tan ümit kesilmez'' dedi.

Maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar maden ocağındaki son durumu ve kazanın nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Uyar maden kazası ile ilgili olarak şunları söyledi; Maden ocağının için 50 metre su dolu. Su boşaltma işlemi devam ediyor. İşçilerin kaçmış olduğu galeriye şu boşalmadan farklı yolla bulaşmak mümkün değil.

EN FAZLA İŞÇİ ÖLÜMÜ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAŞANIYOR

Bangladeş-Fabrika-Çöküntü-1

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre  inşaat sektörü, iş kazası ve kaza sonucu meydana gelen ölüm sayısı bakımından tüm sektörler arasında ilk sırada yer alıyor. İş kazalarının yaklaşık yüzde 10’u yapı iş kolunda gerçekleşiyor. Yapı iş kolunda meydana gelen kazaların yaklaşık yüzde 5’i ölümle sonuçlanıyor. İş kazası sonucu meydana gelen ölümlerin yaklaşık yüzde 30’u yapı iş kolunda meydana geliyor.

2008'DE 72 BİN 963 İŞ KAZASI YAŞANDI

işçi

Sigorta kayıtlarına göre, Türkiye'de 2008'de 72 bin 963 iş kazası yaşandı. Bu kazaların 5 bin 574'ü yapı işlerinde gerçekleşti. İş kazalarının yüzde 8'i bu sektörde meydana geldi. İş kazalarında toplam 865 kişi yaşamını yitirirken, bu kayıpların 297'si inşaatlarda yaşandı. İş kazasında ölümlerde inşaat sektörünün payı yüzde 34'ü buldu.

2009'DA BİN 147 İŞÇİ DÜNYA HAYATINA VEDA ETTİ

işçi

İş kazaları 2009'da 64 bin 316'ya geriledi. Kazaların 6 bin 877'si yapı işlerinde gerçekleşti. İş kazalarının yüzde 11'i inşaatlarda meydana geldi. İş kazalarında toplam bin 147 kişi yaşamını yitirirken, bu kayıpların 156'sı inşaatlarda yaşandı. İş kazasında ölümlerin yüzde 14'i inşaat sektöründe gerçekleşti.

2010'DA GERÇEKLEŞEN BİN 444 ÖLÜMÜN 473'Ü İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAŞANDI

işçi

İş kazası sayısı 2010'da 62 bin 903'e düştü. Kazaların 6 bin 437'ü yapı işlerinde gerçekleşti. İş kazalarının yüzde 10'u sektörde meydana geldi. İş kazalarında toplam bin 444 kişi yaşamını yitirirken, bu kayıpların 475'i inşaatlarda yaşandı. İş kazasında ölümlerde sektörün payı yüzde 33'e karşılık geldi.

2011'DE ÖLÜMLERİN YÜZDE 33'Ü İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye'de 2011'de 69 bin 227 iş kazası yaşandı. Bu kazaların 7 bin 749'u yapı işlerinde gerçekleşti. İş kazalarının yüzde 11'i sektörde meydana geldi. İş kazalarında toplam bin 710 kişi yaşamını yitirirken, bu kayıpların 570'si inşaatlarda yaşandı. İş kazasında ölümlerin yüzde 33'ü inşaat sektöründe gerçekleşti.

2012'DE 236 İNŞAAT İŞÇİSİ ÖLDÜ

İş kazası sayısı 2012'de 74 bin 871'e çıktı. Kazaların 9 bin 209'unu yapı işlerindekiler oluşturdu. İş kazalarının yüzde 12'si inşaatlarda meydana geldi. İş kazalarında toplam 744 kişi yaşamını yitirirken, bu kayıpların 256'sı inşaatlarda yaşandı. İş kazasında ölümlerin oranı yüzde 34'le 5 yıllık dönemdeki en yüksek seviyeye ulaştı.

İnşaatlarda 2008-2012 arasındaki 5 yıllık dönemde iş kazalarında bin 754 işçi yaşamını yitirdi. Bunun yanında bin 940 işçi de sakat kaldı. (AA)

Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkemizde işçi haklarının bu denli ihlal edilmesi akla bir soru getiriyor; Müslüman bir iş adamı nasıl olmalı?

EMRİNİZ ALTINDAKİLERE ADALETLİ OLUNUZ!

Rasûlullah -sallâllâhü aleyhi ve sellem- Efendimiz vefat ânında dahî iki şey üzerinde şiddetle durdu. Hattâ râvî diyor ki:

“Allah Rasûlü’nün sesi kısılmıştı, sesi duyulmaz hâle gelmişti, buna rağmen Allah Rasûlü sözlerini tekrar tekrar söylüyordu.”

Birincisi; Cenâb-ı Hakk’a karşı kulluk vazifemiz olan “Namaz, namaz, namaz!”

İkincisi ise; “Emriniz altındakilerin hukukuna dikkat edin!buyuruyordu.

MÜSLÜMAN BİR İŞ ADAMI NASIL OLMALI?

işçi

Ashâb-ı kirâm sırf bu hukuk endişesiyle birçok harp esirini âzâd ettiler. Müslüman bir işadamı da, emri altındakilere yediğinden yedirecek, içtiğinden içirecek. Aşırı yük vermeyecek.

Bu hukuku, İslâm yalnız insanlara değil hayvanlara bile verdi. Efendimiz -sallâllâhü aleyhi ve sellem- binek hayvanları üzerinde oturmuş, sohbet eden bir grup gördü. Onlara:

“Hayvanlarınıza, onları yormadan güzelce binin ve (kullanmadığınız zaman da) güzel bir şekilde istirahat ettirin. Onları yollardaki ve sokaklardaki konuşmalarınız için kürsü edinmeyin (sırtlarında durarak sohbet etmeyin). Nice binilen hayvan vardır ki sırtına binenden daha hayırlıdır ve Allah Tebâreke ve Teâlâ’yı ondan daha çok zikretmektedir.” (Sâdık DÂNÂ, İslâm Kahramanları, Erkam Yayınları, 2011, İstanbul)

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle