İNGİLTERE VE FRANSA'DAN FİLİSTİN DEVLETİ'Nİ TANIMA GİRİŞİMİ

Filistin'in tanınmasına yönelik önerge İngiltere Parlemantosu tarafından kabul edildi.

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası, 4 saat boyunca Filistin Devleti'nin tanınmasına ilişkin önergeyi görüştü. Ardından, milletvekilleri muhalefetteki İşçi Partisi'nin Filistin'in Dostları Grubu Başkanı Grahame Morris tarafından hazırlanan önergeyi oyladı. Parlamentodaki oylamada 274 milletvekilinin kabul oyu verdiği önerge hakkında, 12 milletvekili ret oyu kullandı. İngiltere Başbakanı David Cameron ve bakanlar oylamada çekimser kalmayı tercih etti.

"BU OYLAMA DÜNYAYA BASKI OLUŞTURACAKTIR"

Renowned Jewish-American scholar and polÖte yandan kabul edilen önergenin hükümeti bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak kararın uluslararası etkilerinin olması bekleniyor. ABD'li yazar ve akademisyen Noam Chomsky, İngiliz Parlamentosu'nun Filistin'in tanınmasına yönelik önergeyi kabul etmesine ilişkin, "İngiltere'nin oylaması dünyaya Filistin sorununun çözümü konusunda bir baskı oluşturacak" dedi.

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

İngiltere hükümetinin Filistin'i devlet olarak tanımasının ardından Fransa'dan da Filistin'e destek olacağı yönünde açıklamalar geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabuis, ülkesinin, barışa hizmet ettiği takdirde Filistin'i devlet olarak tanıyacağını söyledi.

Fabius "Zamanı geldiğinde Filistin devlet olarak tanınacaktır. Şimdiye kadar tanımanın müzakereye bağlı bir husus olduğu fikri ağır basmıştı. Ancak müzakerenin mümkün olmadığı ve görüşmelerin sonuçlanmadığı andan itibaren Fransa sorumluluklarını yerine getirecektir" dedi.

130’DAN FAZLA ÜLKE FİLİSTİN’İ TANIYOR

İsveç de bu ay başında Filistin'i tanıma kararı almıştı. İngiltere ve İsveç dışında dünyada 130'dan fazla ülke Filistin'i bağımsız bir ülke olarak tanıyor.

FİLİSTİN'E YAPILAN ZULÜM DEVAM EDİYOR

110912-plestine-çağrı.hlarge2011 yılında da AB Konseyi binası önünde suni rüzgarla dalgalandırılan dev bayrakta 913 bin 173 kişinin imzaladığı AB'ye ''Filistin Devleti'ni tanı'' çağrısına yer verilmişti. Oysa bütün bu çağrıların ve ülkelerin tanımalarının aksine Filistin'e yapılan zulüm devam ediyor. Önceki gün Yahudi yerleşimciler, Mescid-i Aksa'nın çevresinde gösteri yapan Filistinli kadınlara saldırdı. 

Aksa'dan çıkan bazı Yahudi yerleşimcilerin kapılarda protesto gösterisi düzenleyen Filistinli kadınlara saldırdığı esnada, çevre evlerde yaşayan Yahudiler de pencerelerinden kadınlara tükürdü.

İsrail askerlerini protesto eden Filistinli kadınlar, "Canımız, kanımız sana feda olsun ey Aksa!", "Ey ümmet, üzülme! Allah bizimle!" şeklinde sloganlar attı. Eski Kudüs Müftüsü ve Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri'nin de Aksa'ya girişine izin vermeyen İsrail askerleri, Sabri'yi iterek kapıdan uzaklaştırırdı. 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle