GENÇ YAŞTA KENDİNİ FETHET!

Genç Dergisi, bu ay kendini aşmak isteyenlere “Kendi Fatihin Olacak Yaştasın!” diyor. 

GENÇ Dergisi’nin Mayıs muhtevasında neler var diye merak ediyorsanız işte size GENÇ muhtevası:

Sorduk-Öğrendik köşesinde editör Süleyman Ragıp Yazıcılar sizlerden gelen soruları cevaplıyor, eleştirilere kulak veriyor… “GENÇ’i Gençlerle Tanıştırıyorum!”

Ülkemizin gündeminde öne çıkan hadiseleri paylaşarak; hem derdini duyuran hem de eleştiren köşemiz Türkiye Gündemi’nde seçilen başlıklar şöyle: “Modern Dünyanın Kırılganlığı: Elektrik Yoksa Hayat Yok!” - “Milletvekili Listeleri ‘Genç’leşti!” - “Kutlu Doğum’un Kut’unu Abartmıyor musunuz Biraz?” - “Bizde Dindarlık Hep Yüksek Çıkar” Hazırlayan: Salih Yüztgenç

Beytullah Demircioğlu’nun hazırladığı Dünya Gündemi köşesinde yine önemli ve bir o kadar da bizleri ilgilendiren haberler var: “Dertleri Türkiye Düşmanlığı Ermeniler Bahane” - “Gazze ve Zulümde Firavunla Yarışanlar” - “Hak ve Özgürlük İhlali mi Dediniz?” - “Müslümanlar Çok Oluyor; Kısırlaştırın” - “Karikatürlerin Dilinden Arap Dünyasındaki İran Algısı”

KENDİNİ FETHET VE KEŞFET

GENÇ, bu ay “Kendi Fatihin Olacak Yaştasın!” diyor… Mehmet Lütfi Arslan’ın hazırladığı Dosya, fethetmeyi; fethedilmeyi, keşfetmeyi öğretiyor… Dosyadan kısa bir bölüm:

“Fetih, bir hazırlık süreci gerektirir. Her güzel, bereketli ve kalıcı iş gibi fetih de derdine düşmek, niyet etmek, planlamak, erzak tedarik etmek, yola koyulmak, yolda sebatkâr olmak gibi tadat edilebilecek safhalardan oluşur.”

KABE MAKETİ İLE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

Ayraç köşesinde Yunus Emre Tozal, “Bir Yürek Fatihi Erdem Beyazıt” başlıklı yazısıyla, Beyazıt’ın yüreklere ulaşan bir fatih olduğunu açıklıyor… “Ölüm bize ne uzak, bize ne yakın ölüm/Ölümsüzlüğü tattık, bize ne yapsın ölüm!”

Gazanfer köşesinde ise dergimizin “abi/yazar”larından Hasan Yavuz Uğurlu, “Saygıyı Kazan” diyor ve bizi tekrar Dünyaya “One minute!” çekmeye çağırıyor.

İSLAM DÜNYASINA HAKİM OLAN DÜNYAYA HAKİM OLUR

GENC_MAYİSSöylenmeler adlı köşede Ayşegül Genç, “Demir Döküm Sanat Anlayışı” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazı, son dönemde gündeme gelen meselelere karşı eleştiri dolu: “Açılışlarda Kur’ân’ı Kerim pastası kesmek, Kâbe maketi ile kutlu doğum etkinliği yapmak, gül şeklinde helva dağıtmak, üçüncü sınıf tiyatro oyunları ile anma programı düzenlemek… Düşünceyi, estetik bakışı, tasarımı ve sanatı önemsemeyenlerin sığ üretimleridir bunlar.”

Akademisyen-Yazar Selim Tiryakiol Kelimlerin İzinde gidiyor… “Fethe Giden Dört Atlı: Rıhlet, Seyahat, Hicret, Sefer”.

Devrimizin en önemli mütefekkirlerinden Yusuf Kaplan, Futuhat-ı Mediniyye Yolculuğu köşesinden hayatımıza meşale olacak yazılar yayınlama devam ediyor… “İslam Dünyasına Hakim Olan, Dünyaya Hakim Olur.”

Seyyah köşemizin yazarı, usta gazeteci ve televizyon programcısı Adem Özköse, bu ay Afganistan’a Yolculuk yazı dizisinin 4’üncüsünü yayınladı: “Eşkıyalarla Dolu Taftan Çölü” Yazıdan kısa bir bölümü paylaşalım: “Okumak gerçekten de zamanı ve mekânı anlamlandıran bir eylem. Bundan dolayı Taftan Çölü’nü geçmeden önce aklımdan hep çölle ilgili okuduklarım geçiyor, okuduklarımdan aklımda kalanlar da beni son derece heyecanlandırıyordu.”

TARIK RAMAZAN'IN İZİNDE

“Hasan el Benna’nın Avrupa’ya Mirası: Tarık Ramazan” başlıklı yazısını Ayrıntılar köşesine taşıyan Turgay Bakırtaş, Tarık Ramazan’ın hayatında iz sürüyor, ibretlik anekdotlar paylaşıyor…

Klinik Psikolog köşesinde, dergimizin “psikoloğu” Mehmet Dinç, yine tadına doyum olmaz bir üslupla ders veriyor, öğretiyor… “Annemin Cenazesine Geldi” başlıklı yazıda şurası önemli: “Marifet hatayı, kusuru, eksiği, yanlışı değil iyiliği, güzelliği, doğruluğu, hoşluğu görmekte. Onu gören mutlu olur, ötekini gören mutsuz. Dolayısıyla hatırlayacaksak insanları, anacaksak bir sebeple iyiliklerini hatırlayıp iyilikleriyle analım.”

Mânevi terbiye olmazsa, insan eksiktir… Bu eksiklik hem dünyada hem de ahirette hezimete neden olur. Bu anlamda yazılarınızı Mânevi Kimliğin İnşası köşesinden sürdüren Dr. Adem Ergül, bu ay “Başarı ve Bereket Sırrı: Tazim”i anlatıyor…

B-ilginize adlı köşeden, bizlere yeni bilgiler sunan; ufuk açan yazıların sahibi Sevilay Kösebalan, Mayıs ayında tekrar GENÇ’te. “Kitaplarda Yazmayan…” başlığını okuyarak tamamlayalım.

Orta sayfadayız… Osman Nûri Topbaş Hocaefendi’nin Bir Soru Bir Cevap adlı köşeden yazdığı yazıların bu aykinin başlığı şu: “Yaratılış Hikmetimiz…”

HUZUR YURDU

Kelimeler köşesi… Rabia Gülcan Kardaş, “Ben’im Bende’dir Sana” başlıklı yazısından sesleniyor: “Nefsini bilen Rabbini bilir’’ düsturunca tabi ki keşfetmek isteyeceksin kendini. Bir doğan kuşu isen elbet padişahın koluna layıksın, kendini tırnaklarını sökecek, gaganı kesecek bir koca karıya emanet edersen yazık olur.”

Alican Tatlı, hayatımıza can katacak bilgileri kendine has üslubuyla ortaya çıkarıyor. Can Damlaları’nın bu ayki başlıkları: “Korkmayın! İslam Yurdu Emniyet ve Huzur Yurdudur!” - “Anlattıklarınız Karşınızdakinin Sizi Anladığı Kadardır!” - “Masum Yüzler Yalan Makinası Olmasın” şeklinde.

Portre sayfası yazarımız Yusuf Temizcan, önemli şahsiyetleri sizlerle buluşturmaya devam ediyor… Bu ay tanıttığı isim “Sosyal Bilimler Tarihinin En Büyük İsmi, Büyüyü Bozan Büyücü” olarak ifade ettiği: Marx Weber.

2013 yılı, Estonya-Gürcistan ortak yapımı Mandalinalar filmi, Kadir Bekâr’ın Sinema köşesinden bu ay GENÇ okurlarına tanıttığı film… Keyifli; derin bir yapıt.

“Veballeri ve vebalim; Kitap’ın geçmişin maslahata uygun yorumlarını hâlâ cariyelermiş gibi anlatmaya devam eden âlimlerdedir. Dört gözle yeni çalışmalarını bekliyoruz...” Sinan Özgenç bu ifadeleri Yarım Derviş köşesinden “Vebalim Kimindir?” başlığını verdiği/sorusunu sorduğu yazısında kullandı…

Mikro Alemden Makro Aleme köşesi yazarımız Cihan Taştan, “Özgüven Kendinize Değil İnancınıza İtimattır” başlıklı yazısında, kendi yaşadığı bir olayı örnek teşkil etmesi için paylaşıyor… “14 yaşlarında çizdiğim bir ‘Araba projesi’ gerçekleşememişti ancak ne olursa olsun sabır, dua, ihlas ve hırs’ımızın mustakim bir istikamette kullanılmasıyla hiç hayal edemediğimiz başarılara imza atmıştık.”

GÖLGE OYUNU: MARKA VE MODA

Mesut Kaya, Zamansız Düşünceler adlı köşesinden “Tarafsızlık Bir Düştür!” diyor. Yazıda İmam Gazzâli’nin hayatından ibretlik bölümler, örnekler var…

Kitap sayfası yazarımız Mehmet Emin Gül, GENÇ okurları için birbirinden değerli kitapları yorumlamaya, duyurmaya devam ediyor. Bu ayki seçkisi şöyle: “Olmayan Bir Alana Giriş (Oryantalizm, Oksidentalizm ve Sanat/Ahmet Çaycı/İnsan Yayınları/344 Sayfa) - “Şule’den İki Değerli Kitap (Keklik Vurmak – Hüseyin Su/451 Sayfa Sanat Ve… - Ömer Lekesiz/343 Sayfa)

S.Bilgehan Eren, Müşâhid adlı köşeden “Derin Dünya İmparatorluğunun Görünmeyen Silahı” yazı dizisinin bu ay 6’ıncısını yayınlıyor: “Gölge Oyunu: Marka ve Moda”

Sami Yaylalı’nın hazırladığı bkz. sayfası yine dopdolu… Bu ay bkz.’nin gündeminde “Vatan” var. Başlıklar şöyle: “Vatan Nedir?” - “Haymatlos” - “Namık Kemal” - “Vatani Aslî” - “The Patriot” - “Vatanımda Sular Akar Başıboş” - “Vatan Sağolsun!” - “Vatandaş Rıza Yurttaş Kane.”

GENÇ'TEN HABERLER

Vurgu adlı köşede Bülent Şirin “Ayakkabı Yazısı” başlığıyla özel bir yazı paylaşıyor… “Onca beyin yıkama faaliyetinden sonra hâlâ toplumun büyük çoğunluğu eve ayakkabıyla girmeyi tercih etmiyor. Fakat tercih eden bir kesim var, onlar da artık bu toplumda bir sınıf oluşturuyorlar ve sanırım amaç da buydu.”

GENÇ’ten Haberler köşesi, tüm GENÇ ailesinin haberlerini; buluşmalarını paylaşmaya devam ediyor… Bu ayki haberlerin başlıkları şu şekilde: “Gazipaşa’da GENÇ Şöleni (Yahya Uyar)” - “Adıyaman Ne Güzeldi! (Salih Yüztgenç)” - “Derdimiz Ebedi Gençliğe Ulaşmak (Yunus Emre Avşar)” - “Liseliler GENÇ’te Buluşuyor! (Talha Eraslan)” - “GENÇ Hasbihal’e Bekliyoruz (Yusuf Goncagül)” - “Sorumlu Sosyal Medya Seferberliği Adana’daydı (Ahmet Ünal)” - “Genç Gönüllü Kızlar Türkiye’nin Dört Bir Yanında! (Fatma Betül Yıldırım)

Bilişim-Net sayfasındayız. Dünyadaki teknolojik gelişmeleri duyuran ve kendi yorumlarıyla da dergimize renk katan Muhammed Murat Tutar, yine birbirinden ilginç; bir birinden önemli haberleri paylaşıyor:“Yapay Zekâ İnsan Zekâsını Geçebilir mi?” - “Semadaki Gözümüz: RASAT” - “Kişisel Sağlık Sistemi Açıldı!” ve “Neler Yeni?” bölümü…

Fotoğraf köşesinde, sizlerin gönderdiği fotoğraflar, usta fotoğrafçı Halil İbrahim Kurucan tarafından paylaşılmaya ve yorumlanmaya devam ediyor. Kurucan’ın sizlerden gelen fotoğraflara yaptığı yorumların başlığı şöyle: “Fotoğrafta İnsan Neden İlgi Çeker?”

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, Yazı Atölyesi köşesinde yazılarınızı yorumlama devam ediyor… Mayıs ayının yazısı, “Ay’a Karanlığa Yolculuk” başlığıyla İbrahim Ethem Özer’e ait…

Gezi-Yorum köşesinde Hande Berra, “Son Kale” başlığıyla dünyadan seslenmeye devam ediyor… Yazıdan kısa bir bölüm: “Babam öğretmişti. “Kefereye Kur’ân okunmaz,” diye. Bir müzenin koridorlarını gezer gibi ama huzursuz ilerliyorum. Haç’ın gölgesi alev alev yanıyor…”

Ayşe Yazıcılar’ın hazırladığı Ödüllü Test’te 23 Mayıs’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, Muhteşem İkili GENÇ Dergi’den hediye!

NURİ PAKDİL İLE RÖPORTAJ

Nisan ayı röportajları ise şu şekilde:

Nuri Pakdil: “En Büyük Fetih İnsanı Yeniden İnandırmaktır.” Konuşan: Kadir Bekâr

Rabia Christine Brodbeck: “Bizi İnsan Yapan Gözyaşlarımızdır.” Konuşan: Ayşe Yazıcılar

Eyyüp Akyüz: “KAYIP ÜLKE, Furkan Doğan’ın Okuduğu Son Kitaptı.” Konuşan: Ayşegül Genç

Mu’adz Dzulkefly: “Müzik Kalpten Çıkarsa Kalbe Gider!” Konuşan: Hatice Sarı

Asım Gültekin: “Mizah Medresesi Açmak İstedik!” Konuşan: Yusuf Temizcan

Ayrıntılı Bilgi: www.gencdergisi.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle