GENÇ GÖNÜLLÜ KIZLAR İSTANBUL'U KEŞFEDİYOR

Genç Gönüllü Kızlar, "İstanbul’u Yaşama Sanatı" çerçevesinde bir konferans dizisi başlatıyor.

İstanbul’un dillendirilmeyen bu insan-i yönünün konuşulacağı, İstanbul ‘da nefes almanın hakkını vererek yaşamak hususu üzerine eğilen "İstanbul’u Yaşama Sanatı" çerçevesinde bir konferans dizisi hazırladık.

Aralık ayı boyunca her pazar günü İstanbul’un bir köşe taşının alınıp masaya konulacağı bu seminerler Yıldız Ramazanoğlu, Ayla Ağabegüm, Oya Kaycıoğlu, Fatma Tunç Yaşar gibi İstanbul hanımefendileri tarafından yine siz değerli İstanbullu genç hanımefendilerine sunulacak.

6 Aralık Pazar günü "İstanbul’da Seyahat Adabı" konusunu, boğazdaki köprüleri ile kıtaları birleştiren ama aynı zamanda gün be gün karşılıklı atılan gönül köprüleri ile insanların birbirinden kopup uzaklaştığı bir Şehr-i İstanbul üzerinden işleyeceğiz.

"Bu şehr-i İstanbul ki bi misl-ü behâdır / Bir sengine yek pâre Acem mülkü fedâdır" dedirten şehir hâlâ bu şehir midir? Yoksa Dersaadet’in eşiğinde mi kalmıştır egoistanbullular? Bu soruların cevabını arayacağız büyük ölçüde.

12 Aralık Cumartesi günü yedi tepesinin önünde diz çöktüğü "İstanbul Erenleri" seminerimiz ile narsistanbulu yerle bir edileceğiz inşallah.

20 Aralık Pazar günü yuvayı yapan dişi kuş misali bir medeniyet çadırı kuran Hayme Ana’dan torunları Osmanlı sultanlarına yadigâr "İstanbul Hanımefendiği" üzerine bir seminer ile boyumuzun ölçüsünü alacağız.

27 Aralık Pazar günü "Edebi Metinlerde İstanbul" konusu ile belki de sadece İstanbul’a özgü bir medeni seviyeye aşina olacağız: "İstanbul Türkçesi"

Aralık ayı boyunca sıradan bir "İstanbullu" olmaya ara verip İstanbul’un kalbi Fatih’teki Gazanfer Ağa Medresesinde gerçekleştirilecek bu seminerlerde hazır bulunan katılımcılarımıza sertifika takdim edilecek olup bundan böyle sertifikalı birer İstanbullu olacaklar. Nihayetinde İstanbul edebi ile taçlanmış birer hanımefendi olmak da var. Kadim "Sanat sanat için midir? Yoksa toplum için midir?" tartışmasına da "sanat İstanbul içindir" diyerek bir son vermiş olacağız.

İletişim: genchanimlar@gmail.com

genc_gonullu_kizlar

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle