FİLİSTİN HALKI İSRAİL'E KARŞI TOPYEKÛN DİRENİYOR

İsrail askerlerinin Kadir Gecesi'ni ihya etmek için Mescid-i Aksa'ya gelen Müslümanlardan 50 yaş altındakileri içeri sokmaması nedeniyle başlayan gösteriler tüm şehre yayıldı. 

KUDÜS'E YÜRÜYÜŞ YOLUNDA TERAVİH NAMAZI

İsrail'in Kadir Gecesi Mescid-i Aksa'ya 50 yaş sınırlaması getirmesi, Filistinlilerin büyük tepkisine neden oldu. İsrail'i protesto etmek için Kudüs'e yürüyen yaklaşık 20 bin Filistinli, Teravih Namazlarını sokaklarda kılarken İsrail Polisi ile Filistinliler arasında büyük çatışmalar yaşandı.

teravih filistin

YENİ BİR İNTİFADA MI BAŞLIYOR?

İsrail askerlerinin, Kadir Gecesi'ni ihya etmek için Mescid-i Aksa'ya gelen Müslümanlardan 50 yaş altındakileri içeri sokmaması nedeniyle eski şehrin giriş kapılarında başlayan İsrail karşıtı gösteriler, tüm şehre yayıldı. Hilalin gözlenmesi konusunda yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle Ramazan'a Türkiye'den bir gün sonra başlanan Filistin'de, Kadir Gecesi'ni dün gece ihya etmek üzere Mescid-i Aksa’ya gelen binlerce kişi, içeri giremeyince, eski şehrin Şam Kapısı ile Zehra Kapısı'nda çatışma çıktı.

d778305ec05e4ff087484432c451a4d8.jpg.thumb_700

Şam Kapısı'ndan Kanuni Sultan Süleyman Caddesi yönünde kaçmaya başlayan kalabalık, daha sonra Selahaddin Eyyubi Caddesi'ne yöneldi. Polise taş atan göstericiler, çöp konteynırları ile yolları kapattı. Daha sonra burada çıkan çatışmalar Doğu Kudüs’te Arapların yaşadığı Silvan, Ras el-Amut, İsaviye ve Zeytin Dağı'na sıçradı. Olayların hızla yayıldığı şehirdeki görüntüler, yeni bir intifadanın başladığı izlenimini uyandırdı. Yaşananlar sosyal medyada 'Üçüncü İntifada başladı' şeklinde yorumlandı.

HAMAS'TAN ZAFER İÇİN İNTİFADA ÇAĞRISI

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yazılı açıklamasında, "Batı Şeria'daki halkımızı, Gazze'de hakiki ve fiili bir zafer elde edilmesi için kitlesel bir intifadaya ve İsrail düşmanıyla her türlü çarpışmaya çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

KALENDİYA'DA 50 BİN KİŞİ TOPLANDI

kudus-yuruyusu_8462Kudüs’te bunlar yaşanırken Batı Şeria’da gösterilerin adresi Ramallah’taki Kalendiya kontrol noktasıydı. 50 bin kişinin toplandığı Kalendiya geçiş noktasında, askerlerle göstericiler arasında çatışmalar çıktı. Askerleri taş yağmuruna tutan Filistinlileri dağıtmak için plastik mermi ve gaz kullanıldı. Olaylarda ortalık savaş alanına döndü. Kalendiya'da bu denli geniş bir katılımın olduğu protestolar, en son 2000 yılındaki 'İkinci İntifada' sırasında gerçekleşmişti.

Gazze'ye destek amacıyla dün "48 Binlik Yürüyüş" sloganıyla Ramallah'tan Kudüs'e ulaşmak isteyen binlerce Filistinliye İsrail askerlerinin gerçek ve plastik mermi, göz yaşartıcı gaz bombası ve tazyikli su kullanması sonucu 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 5'i ağır 200 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İNTİFADA NEDİR?

Türkçe'de "Ayaklanma" anlamına gelen ve Arapça bir kelime olan intifada, Filistin'de iki kez yaşandı.

Birinci Filistin İntifadası

İsrail’in, aralık 1987’den 1993 Oslo Antlaşması'nın imzalanmasına kadar süren, Filistin topraklarını ele geçirmesine karşı, Filistinlilerin ayaklanmasıdır. Filistinli İntifadası 9 Aralık'ta Cebaliye Mülteci Kampı'nda başlamıştır. İsrail ordusuna ait bir aracın dört Filistinliye çarpıp öldürmesi, ayaklanmayı ateşledi. Aracın dört Filistinliye kasıtlı çarptığı söylentisi hızlı bir şekilde Gazze’de, Batı Şeria’da ve Doğu Kudüs’te yayıldı.

İkinci Filistin İntifadası

El Aksa İntifadası olarak da bilinen Filistin'in İsrail'e karşı ikinci isyanıdır. Eylül 2000 sonlarında başlayıp, 2005’te biten, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddetin arttığı, ikinci Filistinli ayaklanmasıdır. Ayrıca Oslo Savaşı olarak da bilinir.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle