AMERİKA'DA GENÇ MÜSLÜMAN ALİMLERİN YÜKSELİŞİ

Genç Dergi, 113. sayısında [Şubat 2016] Amerika'da yetişen ve internet aracılığıyla seslerini dünyaya duyuran genç Müslüman âlimlerin yükselişini konu ediniyor.

Genç Dergi'nin kapak konusu "DAVA OUT DA’WAH IN!". İşte derginin bu ayki içeriğine dair hazırlamış olduğu basın bülteni:

DOSYA/MEHMET LÜTFİ ARSLAN

Şunun şurası 200 yıllık bir devletleri var, ama 50’li yıllardan itibaren sadece dünyayı değil, algımızı, zihnimizi ve hayat tarzımızı yönetme iddiasındalar. İşin kötüsü bunu başarıyorlar da… ABD’den bahsediyoruz. İslam coğrafyasının mazlumluğunu artıran operasyonları ve dışarıdan Müslüman göçmen kabul etmemeyi tartışacak bir akıl tutulması ile anılan bu ülke son dönemde ilginç bir ihracat kalemine daha sahip olacak gözüküyor. Ne mi dersiniz? ABD topraklarında yetişen genç Müslüman âlimler… Bunlara ilim adamı demek yetmez aslında, sosyal girişimci daha uygun bir tabir. Anadili İngilizce, Kur’an ve Sünnet’e vukufiyeti yüksek, tebliğ ve irşat vazifesini hayatlarının birinci işi yapmış yeni nesil Amerikalı sosyal girişimciler, ilk defa İslam dünyasının coğrafi sınırlarının dışında bir etki alanı oluşturmayı başarıyorlar. Çoğunu internetten tanıdığımız bu isimlerin ortaya koyduğu çalışmaların etkisi bir müddet sonra kapağımızda yer alan şu ifadeyi haklı çıkaracak, hiç şüpheniz olmasın: Dava Out, Da’wah In...

SORDUK-ÖĞRENDİK/SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

“Azerbaycan’da 16 GENÇ Gönüllü”

- GENÇ’ten Razıyım Allah da Razı Olsun (M. Emin Seymenoğlu)

- Vitesi Beşe Tak! (Zeynep Nur Bakır)

Çekmeye Var mısın?

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZTGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

“Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinse de Rahatlasak!”GENC_113

“Kalkamadım, Uyanamadım Yok;Gençlik Sabah Namazında Buluşuyor!”

“Genç Girişimciler Ne Duruyorsunuz, 50 Bin Lira Sizi Bekliyor!”

“Akademisyenler Teröre Destek Veriyor, Başımız Sağ Olsun!”

Ne Var Ne Yok?

“Ümmete Bir Gazete Daha: Müstakil Gazete”

“Gerçek Hayat” Devam Ediyor!”

“Müthiş Bir Kaynak: islamicpublishing.net”

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

“Dünya Hiç Bu Kadar Adaletsiz ve Riskli Olmamıştı”

“Batı’nın Yeni Gözdesi İran’ı ve Bölgeyi Neler Bekliyor?”

“Ne Olacak Şu Petrol Üreten Ülkelerin Hali?”

“Tehdit Altındaki Mescid-i Aksa’nın Haykırışı ve İslam Dünyası”

“İsrail Bir Kürt Devletinin Kurulmasını Neden İster?”

BEYTÜLHİKME / ASIM GÜLTEKİN

Doyamadığım Güzel Adamlar

Hasan Seyithanoğlu. Yedi Güzel Adamın yediye sığmayan güzel adamlarından. Sohbeti derin, lezzetli, ortada çok görünmeyenlerden. Ankara’da yaşıyor olması şimdiye kadar görüşemememin bahanesi olabilir ama sadece bir bahane olmalı bu.

MEMLEKET HALLERİ / ALİ CAN

KENDİNİ BİLEN GENÇLİK

Galebe ikna yoluyladır. Bir gencin yapması gereken, kendi değerlerini çok iyi öğrenmek ve bunu şahsiyet haline getirmektir.

SEYYAH / ADEM ÖZKÖSE

“Afganistan’a Yolculuk 12: Karlı Dağları Aşmaya Çalışırken

Yolu kaybetmemiz yetmiyormuş gibi birden uzaktan gelen kurtların ulumalarını duymaya başladık. Hepimiz aç kurtlar için kaçırılmaz bir ziyafettik. Her zaman böyle olur, aksilikler bir kez geldi mi üst üste gelmeye başlardı.

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

Öğretmenler Öğrencilerinin Yüzüne Nasıl Bakacak?

Ayşe Çelik’i, Beyaz’ı linç(!) edebiliriz. Ama bu yıkımdan geri döndüğümüzde kendimizi bulamıyorsak tüm bu artistlik hareketler ne işe yarayacak.

EZHÂR-I HAKİKAT / SELİM TİRYAKİOL

“Köyümün İsmi”

“Pire Neden Küçükbaş Hayvan Değil?”

“Tekst (Text) ve Tekstil”

“Ne Kadar da Büyük Bir Dilimiz Var!”

“Biliyor muydunuz?”

BİR BAŞKA AÇIDAN / TAHA KILINÇ

“El, Dil, Kalp”

Hz. Peygamber, İmam Muslim’in rivayet ettiği bir hadisinde şöyle buyurur: “Sizden biriniz bir yanlış gördüğünde, onu eliyle düzeltsin. Eliyle düzeltemezse diliyle (düzeltmeye çalışsın). Buna da gücü yetmezse, kalbiyle (buğz etsin). Ki bu da imanın en zayıf derecesidir.”

KELEBEK İKLİMİ / HALİT YASİR ÖZOĞUL

CEPTEKİ HÜZÜN...

Herkesin bir yeri, yurdu, mekânı ve ortamı var. Ocakta tencere, ipte mandal, çivide tırnak makası, sehpada örtü, kapıda zil, terlik, gömlek, kumanda, yorgan, her şey, yerli yerince var ve her an kullanımda.

GÖNÜL DERGÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

“Mü’min, firâset sahibi olmalı, konuşma üslûbunu muhâtabına göre ayarlamalıdır. Zira bir kimseyi sevindiren bir davranış, bir başkasını üzebilir. Dolayısıyla muhâtabının psikolojik durumunu tespit edebilmek ve iki üç merhale sonrasını düşünerek söz söylemek gerekir. Yani en sonda söylenecek bir sözü en başta söylememek îcâb eder.”

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

“Mesnevîden: Sadece Sûrete Aldanma”

İnsan, hem sîret hem de sûretten meydana gelen bir varlıktır. Sîret iç dünyasını, sûret ise dışını ifade etmektedir. İnsanın dışa yansıttıkları söz ve davranışları, çoğu kere iç dünyasını yansıtmayabilir. Dışa yansıttıklarıyla içinde sakladıkları farklılık arz edebilir. Bu yüzden Hazret-i Mevlânâ, insanın sîret ve sûretinin birbirini tutmayabileceğini ve gerçek güzel ahlâkın ancak imtihan ile ortaya çıkacağını şöyle bir hikâye ile anlatır: Bir padişahın iki yeni hizmetkârı olmuştu. Onların hâlet-i rûhiyelerini anlayabilmek için ilk önce birinci hizmetkâr ile sohbete başladı.

“Kıssadan Hisse: Nefis Engeline Dikkat!..”

İnsan için en büyük tehlike nefis engelidir. Onu tezkiye ve terbiye edemezse, hazin bir akıbet onu bekler. Bu yüzden Cenâb-ı Hak, Şems Suresi’nde üst üste sekiz yeminden sonra büyük bir hakikati bizlere şöyle bildirir:

“Allah Dostlarından: Nasıl Bir Namaz?”

Cenâb-ı Hak, namazlarını ciddiye almayanlara, namazını gösteriş olsun diye kılanlara yazıklar olsun diye hitap eder. (bk. Mâûn, 4-7) Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz de: “Namaza durduğunda sanki son namazın gibi kıl!” buyurmuştur. (İbn-i Mâce, Zühd, 15)

MÂNEVÎ KİŞİLİĞİN İNŞÂSI / DR. ÂDEM ERGÜL

“Mahcup Eden Mahcup Olur”

Fazilet ve erdem toplumu, ayıpları görerek değil, faziletleri görerek oluşur. Güzelliği çoğaltmak, güzel bakmayı bilenlerin hüneridir. Çirkinlik arayan çirkinlik bulacak ve onun kokusunu yayacaktır.

KOLAY SAĞLIK / HÜSEYİN KÜÇÜKALİ

Kanser Yapmayan Şeyler Listesi

“O kadar çok şeyin kanser yaptığı söyleniyor ki “kanser yapmayan şeyleri söyle istersen, daha kolay olur” diyesi geliyor insanın değil mi?”

ZAMANSIZ DÜŞÜNCELER / MESUT KAYA

GÜNEYDOĞU’YA KURULACAK ŞEFKAT KÖPRÜLERİ

Açılan yaralar merhametle sarılmalı. Kırılma derinleşirse, telafisi imkansız daha büyük sorunlarla mücadele etmek zorunda kalınacak zira. Bu mesele daha çok su götürecek.

YARIM DERVİŞ / SİNAN ÖZGENÇ

“FATAL ERROR”

Bizim artık; eleştiriyi; bir karşıtlık, bir düşmanlık, bir red alameti olarak algılamaktan vazgeçip; yapıcı, geliştirici, gerçeğe yaklaştırıcı bir yardımcı olarak görmeye başlayıp; iç eleştiri mekanizmalarımızı oluşturmamız gerek.

BAGAMOYO / HAŞİM AKIN

“AFRİKA’DAN MEKTUP VAR: İLACINIZ VAR MI?”

“Yaratılanı yaratandan ötürü sevecek, merhamet ve şefkat abidesi olacak bir örneklik lazım. Kendi mezhebini, meşrebini, giyim tarzını, özel hassasiyetlerini dayatmadan, onların varlarına da saygı duyacak bir öğretim metodu olmalı.

B-İLGİNİZE / SEVİLAY KÖSEBALAN

“SÜRÜ PSİKOLOJİSİ NASIL SÜRÜYOR?”

“Toplum soyut bir kavramdır, gerçek hayatta varolan ise bireylerdir.” Oscar Wilde

SEYRETTİĞİM DERE / M.SALİH EROĞLU

Nur Yüzlü Komünist

Hiçbir kâfire hor bakma. Onun Müslüman olarak ölmesi umulmayacak şey değildir. Senin ömrünün sonundan haberin var mı ki ona kesin olarak kötü gözle bakıyorsun? (Mesnevi c.6, s.726)

KİTAP / SEVİLAY KÖSEBALAN

“Cenneti her zaman kitaplarla dolu bir yer olarak düşledim.” Jorge Luis Borges

CESUR BİR ÇIKIŞ: DUVAR

FETHİ BİR DE ONDAN OKUYUN!

BİR TESELLİNİN KİTABI

GEZİ-YORUM / HANDE BERRA

KENDİMİ ŞEHZADELER ŞEHRİ

Dik merdivenlerden çıkıp Gök Medrese’nin eyvanlı girişine oturdum. Ne talebeler ne de alimler birkaç ihtiyar, gölgeleri kaybolmuş sandukalar ve ben...

VURGU / BÜLENT ŞİRİN

“Medya Tirajı Sadece Futbolda Dert Ediyor…”

“Bu böyle gitmez. Gitmeyeceği koca ligde bütün maçlardaki toplam seyirci sayısının Avrupa’nın herhangi bir ligindeki bir tek maç için tribüne giden seyirci sayısı kadar olmasından belli aslında. Bakalım ne zaman farkına varılır da çözüm yolları araştırılmaya başlanır.”

bkz: AŞK / SAMİ YAYLALI

“AŞK, AŞIK, MAŞUK, HU ÇEKELİM LELA LEYLA, AŞK RİSALESİ, AŞK-I MEMNU, AŞKIN GÖZYAŞLARI, AŞKINLIK VE AŞK ÖDEVİ, HÜZÜNDEN ÖTE!”

MAKRO ALEMDEN MİKRO ALEME / CİHAN TAŞTAN

Müslüman İnsanların da Atası Maymun mu?

Tesadüfe, kendi kendine olmaya ve olayları tesirden muzdarip doğaya atfetmek gibi Allah’ın hükümdarlığına muhalif inanışımız, Allah’a -hakkıyla- imandaki kırmızı çizgiyi geçtiğimizi gösterir.

MİKRO ALEMDEN MAKRO ALEME / MUAZ ERDEM

Bir Röportajın Hikâyesi

“Madem üniversitelerde astronomi bölümü var, neden Türkiye astronomide bu kadar geri?” diye sorduğunda ise derin bir aahh çektim ve durumu kendimce açıklamaya çalıştım.

GÖNÜLLÜ Haberler

Türkiye’nin dört bir yanından gelen haberlerin başlıkları şu şekilde:

Gönüllerin Fethi

Kütahya GENÇ’leşiyor!

Temalı Programlara Bekleriz!

Trabzon’dan Erzurum’a Gönül Seferi

Konya’da Durana Aşk Olsun!

Adana Genç Gönüllüler Derneği Kuruldu!

Afyon Genç Gönüllüleri Kampa Girdi!

Bizimle Olmaya Var mısın?

Proje Hazırlamaya Var mısın?

İzmir’de Kitap Kritiğine Bekleriz

Gönüllü Yönetimi Ve Liderlik Eğitimi

Gönüllü Kulüpler İstanbul’da Buluşuyor!

Annelerimizin İzindeyiz

BİLİŞİM – NET / MUHAMMED MURAT TUTAR

"SÜRÜCÜSÜZ ARAÇLAR VE İNSAN HAYATI"

Yine de bir şekilde bu teknolojiler gelişecek, kullanılacak ve belki de günümüzde bilinmeyen çözüm yöntemleri gelecekte mümkün olacak. Zira söz konusu insan hayatı olunca, daha değerli başka bir şey yoktur. Varsın arabalar kendi kendini sürmesin…

“DİJİTAL HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?"

Bilinçli ve etkili bir internet kullanıcısı olabilmek için dijital haklarımızın farkında olmalıyız. Okumadan onayladığımız her koşul dijital haklarımızdan feragat ettiğiniz anlamına gelir, aman dikkat!

"GELECEĞİN DÜNYASI: DİJİTAL"

Google Yönetim Kurulu Başkanı ve Google Ideas Yöneticisi tarafından hazırlanan “Yeni Dijital Çağ” kitabında insanın, ulusların ve iş dünyasının geleceğinin nasıl şekilleneceğine dair önemli bir vizyon çiziliyor.

Bilişim Net Gündemi

- “WhatsApp Artık Bedava!

- Netflix Türkiye’de Yayında

- Kodlama Dersi MEB Müfredatına Alınacak

- Twitter’da Anketlerin Süresi Uzatıldı”

FOTOĞRAF / HALİL İBRAHİM KURUCAN

“HANGİ IŞIKTA FOTOĞRAF ÇEKMELİYİZ?”

Halil İbrahim Kurucan sizlerden gelen fotoğrafları yorumlamaya devam ediyor…

“Geçtiğimiz aylarda fotoğraf köşesinde ışık üzerine yaptığımız yorumlar üzerine ışıkla ilgili farklı sorular gönderen okuyucularımız oldu. Hatta telefon açan bir kardeşimiz ‘en güzel fotoğraf hangi ışıkta çekilir?’ diye cevaplaması oldukça uzun açıklamalar gerektiren bir soru sordu. Ona pratik olarak ‘önemli olan hangi ışığın olduğu değil, senin hangi ışığa ihtiyacın olduğunu bilmendir. Senin ihtiyacını karşılayan ışık en iyi ışıktır. Hatta bazen karanlık bile sana yeterli olacaktır’ dedim. İlk başta kafası karıştı ama bir süre sohbet edince, zihninde bir ışık çaktı! ve ‘ben fotoğraf çekmeye gidiyorum’ diyerek telefonu kapattı. O konuşmadan hareketle sizlerle ışıkla ilgili birkaç noktayı sizlerden gelen fotoğraflar üzerinden paylaşmak istedim…

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, yazar adaylarının gönderdiği yazıları yorumluyor. Birbirinden güzel, taze hikâyeler Karabaşoğlu’nun elinden geçme; tavsiyesini alma imkanı buluyor!

İdealler ve Gerçekler, Yaza Yaza, Çok Daha İyilerini Yazabilirsin, Bilinen Bir Konuda Özgün Bir Yaklaşım Beklerdim

VURGU / BÜLENT ŞİRİN

EMRE’Lİ INTER, NİHAT’LI SOCIEDAD, ARDA’LI BARCELONA…

Futbolsever birisi için o maç daha seyre değer değil mi? Savaşta mıyız hâlâ? Kara Murat küffarın kalesini fethetti de ona mı seviniyoruz?

ÖDÜLLÜ TEST/ AYŞE YAZICILAR

“10 SORUDA Abdülhak Şinasi Hisar

23 Şubat’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, Abdülhak Şinasi Hisar’dan beş muhteşem kitap hediyemiz var. Katılmak için TIKLAYIN: http://gencdergisi.com/odullu_test.html

Geçen ayın talihlisi: Ramazan Kısacık.

Şubat ayı röportajlarımız ise şöyle:

Ali Saydam: “Gençlerle Temasta Kalarak Yenileniyorum” Konuşan: Salih Yüztgenç

Bestami Yazgan: “Dünyalıklar Cebimizde Olmalı, Kalbimizde Değil” Konuşan: Kadir Bekâr

“The Hatebusters”: “NEWYORK SOKAKLARINI HZ. PEYGAMBER’İN HADİSLERİYLE DOLAŞIYORLAR!”Konuşan: Hatice Sarı

Ayrıntılı Bilgi: www.gencdergisi.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle