ALMANLAR İSLAM KARŞITI VATANDAŞLARINI PROTESTO ETTİ

Haftalardır İslam karşıtı eylemler düzenleyen PEGİDA grubuna karşı binlerce Alman sokağa indi.

Almanya’da kendilerini “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” olarak isimlendiren ve son zamanlardaki ırkçı eylemleriyle gündemde olan PEDİGA grubuna karşı sokağa inen Almanlar; Münih, Kassel, Bonn ve Dresden’de gösteriler düzenledi.

İSLAM KARŞITLARINI 12 BİN KİŞİ PROTESTO ETTİ

Sanatçılar, yardım kuruluşları ve kilise temsilcilerinin çağrısı üzerine Münih’te Opera Meydanı’nda bir araya gelen 12 bin kişi, PEGİDA oluşumunu protesto etti. Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter, “Bu gösteri, Münih’in çok kültürlü yüzünü gösteriyor. Burada binlerce insan birlikte ırkçılık ve dışlamaya karşı bir araya gelerek tepkilerini ortaya koydular“ açıklamasında bulundu.

[caption id="attachment_21619" align="aligncenter" width="453"] PEGIDA karşıtı gösteride, ırkçı suçlamalara karşı “Göçmenler Hoş Geldiniz” slaytını dev bir duvara yansıttılar.[/caption]

AYNI ANDA KARŞI EYLEMLER

PEGİDA’nın çıkış kenti olan Dresden’de bir taraftan PEGİDA taraftarları 17 bin 500 kişi ile eylem yaparken, ayni anda Dresden’de 4 bin 500 kişi PEGİDA’ya karşı eylem yaptı.

ALMANYA PROTESTAN KİLİSESİ: PEDİGA HRİSTİYANLIĞI TEMSİL ETMİYOR

Almanya Protestan Kilisesi (EKD), PEGİDA’nın Hristiyanlığı temsil etmediğini açıklayarak, oluşumun Hristiyanlığı kullandığını belirtti. Eski Başbakanlardan Gerhard Schröder de PEGİDA’ya tepki göstererek, PEGİDA’ya demokratik eylemlerle karşılık verilmesini savundu.

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle